Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Wzrost zachorowań na Covid-19 rozważa rozszerzenie lockdownu na cały kraj (obecnie dotyczy on. woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego). Decyzje w tej sprawie zapadną w tym tygodniu. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy woj. śląskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego.
–W poniedziałek zajętych było 71% łóżek covidowych (20,2 tys. na 28,5 tys.). Liczba zajętych respiratorów wyniosła 2 084 na 2,8 tys. (dotychczasowy rekord z 22 listopada wynosi 2 149).
–Resort zdrowia zmienił system testowania w kierunku Covid-19 – aby otrzymać skierowanie na test, pacjent musi wypełnić specjalny formularz on-line. Jeśli zaznaczone symptomy będą odpowiadały objawom koronawirusa, konsultant wystawi bezpłatne skierowanie na test.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, część 69-latków, którzy od poniedziałku mają być szczepieni przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, rezygnuje z jego przyjęcia. To efekt wstrzymania przez niektóre kraje (w tym Niemcy) podawania tej szczepionki ze względu na wywołane nią przypadki zakrzepicy. Europejska Agencja ds. Leków stoi na stanowisku, że na razie nie ma powodów, aby przerywać podawanie produktu AstraZeneki.
–Rząd planuje zmienić system dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19. Od kwietnia punkty szczepień będą mogły zamawiać liczbę preparatów do limitu, jaki zgłoszą do NFZ, następnie ustalane będą dostawy i dopiero na tej podstawie punkty będą umawiały pacjentów. Ma to zapobiec sytuacjom, w których szczepienia są przesuwane, ponieważ nie nastąpiła dostawa preparatów.
–Poselski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada umożliwienie kwalifikacji do szczepień przez innych pracowników medycznych niż lekarze. Projekt ma usprawnić proces szczepień.