Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Zdaniem dr. Jakuba Zielińskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW maksimum zakażeń Covid-19 należy spodziewać się w kwietniu, potem ich liczba zacznie spadać. Do wakacji powinna zostać uzyskana odporność populacyjna, o ile nie zmieni się dynamika postępów szczepień i przyrostów zakażeń.
–Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke powiedziała, że korzyści ze szczepionki AstraZeneki przewyższają ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Obecnie szczepienia preparatem AstraZeneki zawiesiły 22 państwa – powodem są zgłoszone po szczepieniu przypadki incydentów zakrzepowo-zatorowych oraz małopłytkowości. Ostateczną decyzję w sprawie szczepionki EMA podejmie w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od stycznia do połowy marca 2021 r. na grypę zachorowało ok. 430 tys. Polaków. Rok temu było to 1,73 mln osób. Tak dobry wynik to efekt noszenia maseczek i zachowania dystansu, a także obostrzeń pandemicznych, ograniczających kontakty międzyludzkie.

Puls Biznesu
–Adamed udzielił amerykańskiej spółce Acadia wyłącznej licencji na dalszy rozwój potencjalnego leku neuropsychiatrycznego i wprowadzenie go na rynek za blisko 470 mln zł oraz ewentualne wpływy z opłat licencyjnych.