Kraska z MZ: Większość odczynów poszczepiennych ma łagodny przebieg

Większość zaobserwowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 ma przebieg łagodny, przejawia się bólem w miejscu podania szczepionki, obrzękiem czy zaczerwienieniem, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W zaktualizowanych danych w całym kraju wykonano dotychczas 8 223 370 szczepień, zaobserwowano 6 132 odczyny poszczepienne.

Stosowane są szczepionki trzech producentów: Pfizer-BioNTech, Moderny i AstraZeneki.

„Na dzień dzisiejszy szczepionką AstraZeneca w Polsce zostało zaszczepionych 1,9 mln Polaków. Niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce AstraZeneca odnotowaliśmy 0,18% przypadków. Szczególnie ważne jest to, że przeważająca większość, bo na 3 057 przypadków odczynów poszczepiennych po podaniu szczepionki AstraZeneca tych łagodnych, czyli to są łagodnych ból po podaniu szczepionki, obrzęk zaczerwienienie w miejscu wkłucia – jest 2708 takich przypadków” – powiedział Kraska, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Szczepionką firmy Pfizer wykonano dotychczas 5,8 mln szczepień. Niepożądane odczyny poszczepienne zaobserwowano w 2 576 przypadków, przy czym w 2 078 z nich przebieg NOP był łagodny. Wykonano też 530 tys. szczepień szczepionką Moderny. U pacjentów zaobserwowano 218 odczynów poszczepiennych, w tym 183 o łagodnym przebiegu.

Wiceminister podkreślił, że nadal korzyści ze szczepień zdecydowanie przewyższają występujące powikłania poszczepienne.

(ISBnews)