Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Od poniedziałku 26 kwietnia na szczepienia przeciw Covid-19 będą mogły rejestrować się osoby z roczników 1974 i 1975. 28 kwietnia ruszą zapisy dla osób w wieku 30–39 lat, które zgłosiły chęć zaszczepienia się do końca marca. 4 maja z kolei rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 18–29 lat. Rząd wyda również rozporządzenie, na mocy którego dopuści szczepienie w sytuacji awaryjnej dla osób powyżej 18. roku życia. W tym tygodniu planowane jest przeprowadzenie 1 mln 350 tys. szczepień.

Dziennik Gazeta Prawna
–Planem rządu jest, aby wszystkie regiony w Polsce szczepiły przeciw koronawirusowi w podobnym tempie – ma to zapobiec turystyce szczepionkowej. Zdaniem samorządowców jest to równanie w dół i niewykorzystanie roli metropolii.

Rzeczpospolita
–Szczepionka przeciwko koronawirusowi firmy Johnson & Johnson ponownie uzyskała autoryzację Europejskiej Agencji Leków. Eksperci zachęcają do jej używania, ponieważ korzyści znacznie przewyższają ryzyko, podobnie jak w przypadku preparatu AstraZeneki.
–Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego zakłada, że izolacja zakończy się po dobie bez gorączki, leków i bez pogorszenia stanu zdrowia, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od pierwszych objawów. Przyczyną zmiany jest dynamiczna sytuacja epidemiczna.