Rzecznik MZ: Rekomendujemy wariant regionalny luzowania obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia przy luzowaniu obostrzeń po 25 kwietnia rekomenduje wariant regionalny, wynika z wypowiedzi rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza. Podkreślił, że tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń „postępuje i się utrzymuje”.

„Minister już rekomendacje dla premiera i na Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który odbędzie się jutro przygotował. […] Rozważany jest wariant regionalny. Rzeczywiście, tam, gdzie ta sytuacja jest najlepsza, gdzie obok tego dużego spadku zakażeń i tej minimalnej liczby zakażeń w porównaniu chociażby do woj. śląskiego, temu wskaźnikowi towarzyszy dość niskie obłożenie łóżek szpitalnych czy łóżek respiratorowych” – powiedział Andrusiewcz podczas konferencji prasowej.

„To podejście regionalne na pewno w tych rekomendacjach, które przedstawi minister Adam Niedzielski jest zawarte” – dodał.

Obecnie średnia dzienna liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców z ostatnich siedmiu dni w skali kraju wynosi 39; najtrudniejsza sytuacja nadal jest w woj. śląskim, najlepsza pod względem liczby zakażeń: m.in. w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. W piątek informował, że wskaźnik ten wynosił 49,2.

„Tendencja spadkowa postępuje i się utrzymuje” – podkreślił rzecznik.

Spada także liczba skierowań na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 z podstawowej opieki zdrowotnej. Wczoraj takich skierowań zostało wystawionych ok. 28 tys. , podczas gdy przed tygodniem – 44 tys., a dwa tygodnie temu – 57 tys.

Spada także liczba zajętych łóżek i łóżek respiratorowych, jednak – jak zaznaczył – w tym przypadku spadek nie jest aż tak wyraźny.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że hospitalizowanych było 31 938 osób (na 45 949 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 3 287 respiratorów (na 4 536 dostępnych w szpitalach).

Podano także, że odnotowano 9 246 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

(ISBnews)