W Uzdrowisku Ustroń rusza program rehabilitacji po przejściu COVID-19, finansowany przez NFZ

Po prawie pół roku doświadczeń w komercyjnej rehabilitacji pacjentów po COVID-19, Uzdrowisko Ustroń uruchamia pobyty rehabilitacyjne dla ozdrowieńców, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Z rehabilitacji w Uzdrowisku można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia.

Na powikłania po koronawirusie skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane i mają za sobą ciężki przebieg choroby, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo.

„Nasi dotychczasowi pacjenci najczęściej odczuwali dyskomfort przy oddychaniu, mieli obniżoną kondycję fizyczną i słabszą wydolność krążeniową, skarżyli się także na nawracające stany lękowe oraz pogorszenie kondycji psychicznej” – wylicza cytowana w komunikacie Ewa Rybicka, specjalista fizjoterapii i dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.

Zgodnie z wytycznymi NFZ rehabilitacja po COVID-19 trwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz wsparcie psychologiczne, a konkretne zabiegi dobierane są na podstawie indywidualnych potrzeb, w oparciu o kondycję pacjenta.

„Wieloletnie doświadczenia, które zyskaliśmy prowadząc rehabilitację pulmonologiczną, pozwoliły nam już kilka miesięcy temu na opracowanie autorskiego programu rehabilitacji dla ozdrowieńców” – podkreśla Adam Rybicki, dyrektor medyczny i wiceprezes Uzdrowiska Ustroń. Skorzystało z niego już ponad 300 osób. Teraz, dzięki rehabilitacji finansowanej przez NFZ możemy pomóc jeszcze większej grupie pacjentów”.

Kto może skorzystać z rehabilitacji? Kompleksowy program rehabilitacji dostępny jest dla osób, które przeszły zakażenie COVID-19 (bez względu na to czy chory był hospitalizowany czy nie).
Niezbędne jest skierowanie na rehabilitację, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia COVID-19. Skierowanie można uzyskać na podstawie wyników badań RTG klatki piersiowej z opisem (wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby), aktualnych badań morfologicznych, OB, CRP (białko ostrej fazy) oraz EKG, również wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy COVID-19.

Do programu można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19.
Plan zabiegów w ramach rehabilitacji po COVID-19 przygotowywany jest zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ. „W Uzdrowisku Ustroń planujemy co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych dla jednego pacjenta, średnio co najmniej 4 zabiegi dziennie” – czytamy w komunikacie.