Dworczyk: podanie drugiej dawki już po 35 dniach. 17 maja ruszy pilotaż szczepień w zakładach pracy

„Dzisiaj przekraczamy 14 mln szczepień. To jest dobra informacja, bo ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę. Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów. W zeszłym tygodniu po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień” – mówił Michał Dworczyk pełnomocnik rządu ds. szczepień podczas konferencji prasowej. – „17 maja ruszają pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. W pierwszym tygodniu przeznaczymy na to 100 tys. dawek tygodniowo, a od 1 czerwca 300 tys. dawek tygodniowo”.

Warto przypomnieć, że rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszyła od 4 maja. Rejestrować mogły się firmy, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin. Do tej pory zgłosiło się 740 zakładów pracy.

Jak podawał Dworczyk w ciągu ostatniego tygodnia podano 1,8 mln dawek, a „każdego tygodnia zwiększamy wykonywanie szczepień o ok. 200 tys.”. W tym tygodniu do punktów szczepień ma trafić ok. 2 mln dawek.

„Od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania. To łącznie ponad 31 mln dorosłych osób. Z nich 11,6 mln to pacjenci, którzy są już zarejestrowani w systemie – są zaszczepieni lub oczekują na szczepienie” – uzupełniał Dworczyk.

Aby zachęcić wszystkich do zaszczepienia się w połowie maja ma ruszyć akcja promocyjna.

Skróceniu ulegnie termin podania drugiej dawki. Z 42 dni – w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny, i 84 dni w przypadku AstryZenecki – do 35 dni. Taka jest rekomendacja Rady Medycznej działającej przy Premierze.

Także ozdrowieńcy będą mogli się zaszczepić wcześniej – już po 30 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu (do tej pory było to 90 dni).

Dziennikarze dopytywali także o tzw. Fundusz Kompensacyjny (z niego mają być wypłacane odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne). Jak mówiła Anna Goławska, wiceminister zdrowia, ustawa jest w „trakcie uzgodnień, bo otrzymaliśmy bardzo dużo uwag. W najbliższym czasie trafi ona na Komitet Stały Rady Ministrów”.