KE ma umowę z BioNTech i Pfizer ws. 1,8 mld szczepionek na lata 2022-23

Komisja Europejska podpisała kolejną umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, dotycząca rezerwacji dodatkowych 1,8 mld szczepionek przeciw COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich UE na lata 2022- 2023, poinformowała Komisja.

Umowa ta ma pozwolić na zakup 900 mln dawek obecnej szczepionki i szczepionki dostosowanej do wariantów, z opcją zakupu dodatkowych 900 mln dawek.

„Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek była prowadzona w UE oraz aby istotne składniki pochodziły z UE. Przewidziano w niej również, że od momentu rozpoczęcia dostaw w 2022 r. dostawy do UE są zagwarantowane” – czytamy w komunikacie.

Dzięki współpracy z firmami w ramach obecnych umów i wprowadzonym rozwiązaniom zapewnione zostaną terminowe dostawy dawek. Zwiększono możliwość odsprzedania lub przekazania dawek przez państwa członkowskie krajom znajdującym się w potrzebie poza UE lub za pośrednictwem COVAX.

„Podpisana przez nas nowa umowa już obowiązuje, co jest dobrą wiadomością dla naszej długoterminowej walki na rzecz ochrony obywateli Europy przed wirusem i jego odmianami. Produkcja i dostawy do UE do 1,8 mld dawek są zagwarantowane. Ewentualne umowy z innymi producentami będą oparte na tym samym modelu, z korzyścią dla wszystkich” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, stwierdziła natomiast, że KE koncentruje przede wszystkim na technologiach, które dowiodły swojej wartości, takich jak szczepionki mRNA, ale „pozostawia sobie także inne możliwości”.

Dzisiejsza umowa z BioNTech-Pfizer to kolejna z umów z firmami farmaceutycznymi, dotycząca szczepionek, które mają być produkowane w Europie. Komisja przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek opracowanych przez BioNTech i Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson and Johnson (Janssen Pharmaceutica NV).

(ISBnews)