Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Zgodnie z oficjalnymi statystykami na Covid-19 zmarły w Polsce od początku pandemii niemal 72 tys. zakażonych. Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego liczba ta jest dwukrotnie zaniżona, a z powodu Covid-19 zmarło 153 tys. chorych, co plasuje Polskę na 11. miejscu na świecie pod względem śmiertelności koronawirusa. Zaniżenie oficjalnych danych może wynikać z faktu, że nie zalicza się do nich osób z objawami, które nie wykonały testu, osób, w przypadku których pozytywny wynik testu przyszedł po wypisaniu karty zgonu, a także chorych z powikłaniami pocovidowymi.
–W Wałbrzychu wprowadzono bonusy dla osób, które zaszczepią się przeciwko Covid-19. Są wśród nich 50-proc. zniżki na wejście do wszystkich miejskich instytucji kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, a także wiele nagród od urzędu.

Rzeczpospolita
–Część lekarzy wirusologów proponuje dotkliwe obostrzenia, a nawet kary dla osób, które nie zdecydują się na szczepienie przeciwko Covid-19. Zdaniem prawników tak radykalne kroki łamałyby konstytucję, ponieważ szczepionka jest dobrowolna.

Dziennik Gazeta Prawna
–W lutym 2021 r. wykonano w Polsce 31 aborcji wobec 130 rok wcześniej, wynika z oficjalnych danych dot. przerywania ciąży, pokazujących efekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak podaje „DGP”, kobiety, u których ciąża zagraża życiu lub zdrowiu, mają problem z dostępem do legalnego zabiegu.
–Samorząd Województwa Mazowieckiego poinformował o uruchomieniu pilotażowego programu stypendialnego dla młodych lekarzy, który ruszy od nowego roku akademickiego. W jego ramach studenci ostatnich lat będą otrzymywali do 2 tys. zł miesięcznie, jeśli zobowiążą się, że po ukończeniu studiów podejmą pracę w jednej z wojewódzkich lecznic na Mazowszu, w deficytowej specjalizacji.

Puls Biznesu
–W projektowanej zmianie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych nie przewidziano specjalnej regulacji dotyczącej zakażenia Covid-19. Celem przygotowywanej nowelizacji jest usprawnienie wydawania decyzji dotyczących występowania takich chorób.