Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, w środę 25 maja Polska będzie testować informatyczny system unijnych certyfikatów szczepionkowych. Pilotaż systemu, umożliwiającego 27 krajom UE sprawdzanie tzw. paszportów covidowych, trwa od 10 maja. Do końca przyszłego tygodnia przetestowane zostaną 22 kraje UE oraz Islandia.
–W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić nowe pomysły dotyczące promocji i intensyfikacji Narodowego Programu Szczepień. Bez nich trudne może się okazać osiągnięcie odporności populacyjnej i uniknięcie kolejnych fal pandemii. W najbliższych miesiącach kluczowe będzie dotarcie do najstarszych i najmłodszych Polek i Polaków.
–Ministerstwo Zdrowia zaskarżyło uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej o przyznawaniu prawa wykonywania zawodu lekarzom spoza Unii Europejskiej. Chodzi o weryfikowanie kwalifikacji medyków spoza UE ubiegających się o prawo wykonywania zawodu w Polsce. NRL ma 2 tygodnie na ustosunkowanie się do zarzutów resortu.

Gazeta Wyborcza
–Chińscy naukowcy, Weifeng Shi i George F. Gao, przestrzegają w artykule opublikowanym w „Science”, że wirus ptasiej grypy H5N8 może uzyskać mutacje, które stworzą wariant groźny dla ludzi. Na razie do zakażenia dochodzi tyko u tych osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami.