Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W efekcie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów brytyjscy kibice, którzy przylecieli na finał Ligi Europy do Gdańska, zostali wyłączeni z restrykcji obowiązujących na granicy (test na Covid-19 i objęcie kwarantanną). Osoby z biletem na mecz odbywający się 26 maja mogły wjechać do Polski z negatywnym testem w kierunku Covid-19 wykonanym w swoim kraju do 48 godzin przed wylotem. Eksperci są sceptyczni, zwłaszcza że w Wielkiej Brytanii powszechnym problemem jest „indyjski wariant” koronawirusa.
–Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu – pod numerem 800 137 200 będzie można uzyskać pomoc lekarską poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, czyli od 18 do 8, a także w weekendy i święta. To sposób na odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych.
–Rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra zdrowia upomniał się o przepisy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych, które utknęły na etapie konsultacji publicznych.

Gazeta Wyborcza
–Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że Polska do 25 czerwca będzie gotowa na wprowadzenie paszportów covidowych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z badań brytyjskich naukowców, opublikowanych w czasopiśmie „Lancet”, wynika, że osocze ozdrowieńców okazuje się nieskuteczne w leczeniu hospitalizowanych osób z Covid-19. Mimo to Biomed Lublin prowadzi prace nad lekiem z osocza, przeszkodą są jednak problemy z rekrutacją osób do badania. Prace nad tego typu lekiem prowadzone są także w innych krajach, m.in. Hiszpanii i Izraelu.