Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od dzisiaj możliwe jest swobodne podróżowanie w granicach UE z unijnym certyfikatem Covid-19. Wszyscy obywatele Unii mają prawo do kodu QR zawierającego jedną z trzech informacji: o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu i/lub przechorowaniu Covid-19. Certyfikat będzie stosowany w 27 państwach UE, a także Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie. Każde państwo będzie jednak mogło według własnego uznania decydować o dodatkowych wymogach w związku z aktualną sytuacją epidemiczną.

Gazeta Wyborcza
–Brakuje kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia – po zmianach wprowadzonych 1 czerwca z ponad 500 kontrolerów zostało ich 51, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami kandydat, niezależnie od długości stażu, musi zaliczyć egzamin z wiedzy i umiejętności z zakresu kontroli.

Dziennik Gazeta Prawna
–Mimo że rząd i NFZ doszły do porozumienia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, rząd nie wycofał się z pomysłu wypowiadania kontraktu placówkom, które udzieliły więcej niż 90% porad zdalnie. Możliwość zrywania umów w takiej sytuacji ma zostać wprowadzona do przepisów.
–Dziś wchodzi w życie pilotaż programu „Profilaktyka 40+”. Zdaniem członka Porozumienia Zielonogórskiego Andrzeja Zapaśnika mamy tu do czynienia nie tyle z profilaktyką, co z badaniami przesiewowymi – skupiono się na rozpoznaniu nieprawidłowości, nie regulując, gdzie ma się kierować pacjent ze stwierdzonymi odchyleniami od normy zdrowotnej. Ponadto w ramach pilotażu nie realizuje się działań interwencyjnych związanych z edukacją i ograniczaniem behawioralnych czynników ryzyka.
–Od dziś płace medyków nie mogą być niższe niż w regulującej je ustawie – dla większości zawodów medycznych oznacza to niewielkie podwyżki. Jednocześnie przestają obowiązywać lojalki, które zobowiązywały medyków do nieudzielania tożsamych świadczeń w innej placówce, gwarantując 6750 zł wynagrodzenia.
–Zmianom uległy zasady szczepień – od dziś drugą dawką będzie można się zaszczepić w dowolnej placówce. Dopasowany ma być do tego system dostaw. Zdaniem prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego zniesienie w dostawach szczepionek podziału na pierwsze i drugie dawki ma uelastycznić system zamawiania.

Puls Biznesu
–Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Opolu zablokował powiększenie sieci aptecznej Dr. Max mimo wcześniejszej zgody UOKiK-u na transakcję.