Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, w ostatnim tygodniu dynamika szczepień spadła o 30%. Obecnie zaszczepionych przynajmniej jedną dawką lub zapisanych na szczepienie jest 54% Polaków – to za mało, by powstrzymać czwartą falę zakażeń wywołaną przez wariant delta.
–W ciągu pierwszych 12 godzin trwania pilotażu programu „Profilaktyka 40+” zapisało się na niego 11 tys. osób. Okazuje się jednak, że może być problem z realizacją skierowań, ponieważ np. w woj. mazowieckim jest zaledwie 5 placówek, w których można wykonać badania.

Gazeta Wyborcza
–Z matematycznego modelu opracowanego przez międzynarodowy zespół naukowców, dot. wpływu paszportów covidowych na pandemię koronawirusa, wynika, że pewne restrykcje powinny dotyczyć także osób zaszczepionych, aby uniknąć kolejnych fal. Zdaniem naukowców w dłuższej perspektywie trzeba będzie zrezygnować z paszportów i nałożyć na wszystkich te same ograniczenia.
–Zdaniem wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego Tomasza Zielińskiego słabością programu „Profilaktyka 40+” jest brak merytorycznej oceny wypełnianej przez pacjenta ankiety przez lekarza lub pielęgniarkę. Ekspert zdrowotny Adam Kozierkiewicz dodaje, że w programie brakuje lekarzy zarówno przy kierowaniu na badania, jak i ocenie wyników.