Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od stycznia do kwietnia br. Centra Zdrowia Psychicznego udzieliły ponad 308 tys. świadczeń – w tym samym okresie w zeszłym roku było to 255 tys. Równocześnie maleje liczba świadczeń udzielonych w szpitalach psychiatrycznych, w 2019 r. było ich 199 tys., obecnie liczba ta wynosi 158 tys., wynika z danych NFZ. W sumie w tym roku udzielono ponad 3,95 mln świadczeń z zakresu psychiatrii, co oznacza wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Zdaniem ekspertów to w dużej mierze zasługa CZP.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, mimo że od początku lipca nie obowiązują limity przyjęć do specjalistów, kolejki nie wszędzie się skróciły. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel powiedział, że likwidacja limitów niewiele zmieni, bo brakuje samych specjalistów. Zdaniem Bukiela wielu pacjentów cierpiących na astmę czy proste schorzenia kardiologiczne bądź endokrynologiczne mogłoby otrzymać pomoc w POZ, lecz lekarze pierwszego kontaktu nie mają w tym interesu, nie są bowiem dodatkowo opłacani w tym kierunku.

Rzeczpospolita
–17 samorządów zawodowych, w tym Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych i Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie się od zmian wpływających na opodatkowanie. W apelu podkreślono, że wprowadzenie Polskiego Ładu w obecnej formie pogłębi problemy systemu ochrony zdrowia związane z brakiem wykwalifikowanych kadr medycznych.