Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Branża farmaceutyczna chce całkowitego wycofania projektu noweli ustawy refundacyjnej, twierdząc, że jej ustalenia godzą w środowisko producentów leków. Zdaniem byłego wiceministra ds. polityki lekowej Marcina Czecha projekt powinien być procedowany, zwłaszcza że przesunięty został termin nadsyłania uwag w ramach konsultacji publicznych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Eksperci krytykują wyłączenie kilku dziedzin medycyny z możliwości udzielania teleporad, zaproponowane w projekcie rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Dotyczy to m.in. stomatologii, rehabilitacji czy psychiatrii. Wątpliwości budzi przede wszystkim ta ostatnia, zwłaszcza że dla wielu pacjentów psychiatrycznych teleporada jest jedynym możliwym kontaktem z lekarzem.

Gazeta Wyborcza
–Szpital Południowy w Warszawie, który w marcu został przejęty przez Ministerstwo Zdrowia, a jego szefową została rządowa pełnomocniczka dr Ewa Więckowska, wygenerował do tej pory stratę w wysokości ok. 7 mln zł. Zdaniem Więckowskiej do końca roku strata ta wyniesie 20 mln zł, w związku z czym pełnomocniczka zwróciła się do miasta z prośbą o dokapitalizowanie spółki prowadzącej szpital. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska uważa, że jeśli szpital nie wróci do miasta, grozi mu upadłość.