Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafiła ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W ramach ustawy wprowadzony ma zostać system „no-fault”, a towarzyszyć mu będzie Fundusz Kompensacyjny, prowadzony przez rzecznika praw pacjenta. Uprości on drogę do dochodzenia roszczeń czy rekompensat.

Gazeta Wyborcza
–Jak wynika z artykułu zamieszczonego w piśmie „Neuron”, naukowcy z Yale pod kierunkiem prof. Alexa Kwana zaobserwowali, że psylocybina wywiera trwały wpływ nie tylko na pracę mózgu myszy, lecz także na jego strukturę tkankową. Oznacza to, że psylocybina może okazać się skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym. Badacze pozostają jednak bardzo ostrożni w przewidywaniach, czy substancja może wywołać podobne efekty u ludzi.
–Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk z zespołu ds. Covid-19 apelują, aby nauczyciele i inni pracownicy, którzy nie są zaszczepieni, zostali odsunięci od funkcjonowania w szkole w czasie pandemii. Postulowane jest również jak najszersze propagowanie szczepień wśród uczniów.