UOKiK ma zastrzeżenia dot. przejęcia spółki Lecznice Citomed przez Lux Med

Sex&Cook autorzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia, podał Urząd. Według niego, transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie.

„Uczestnicy koncentracji są dla siebie bliskimi konkurentami. Z naszych analiz wynika, że planowana koncentracja może doprowadzić do umocnienia pozycji Lux Med na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych, jak i diagnostyki obrazowej w Toruniu i okolicach. Na każdym z tych rynków drudzy co do wielkości konkurenci Lux Med mieliby znacznie niższe udziały niż powstały w wyniku koncentracji podmiot. Dzięki tak mocnej pozycji w przyszłości mogłoby dojść do eliminacji z rynku konkurentów, co dla konsumentów mogłoby oznaczać brak wyboru innych placówek, wyższe ceny za badania czy wizytę u lekarza, jak i niższą jakość świadczonych usług” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Przedmiotem koncentracji jest przejęcie kontroli przez Lux Med nad spółką Lecznice Citomed z Torunia. Obaj przedsiębiorcy działają w branży ochrony zdrowia – świadczą usługi publiczne i komercyjne. Lux Med posiada różne placówki medyczne w całej Polsce, a spółka Lecznice Citomed posiada 5 przychodni oraz szpital w Toruniu.

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

(ISBnews)