Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia ma czas do 7 października na porozumienie z protestującymi w białym miasteczku. Trzecie spotkanie przedstawicieli resortu z medykami nie przyniosło rozstrzygnięć, zwłaszcza jeśli chodzi o postulaty płacowe. Ministerstwo nie chce się zgodzić na nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym w publicznej ochronie zdrowia, a także na 30-proc. podwyżkę wycen świadczeń zdrowotnych.
–Rząd przedłużył ograniczenia antycovidowe o miesiąc. Do końca października utrzymany zostanie obowiązek 10-dniowej kwarantanny po wjeździe do Polski przez zewnętrzną granicę strefy Schengen. Poza tym rozporządzenie przewiduje wprost przedłużenie dotychczasowych obostrzeń, zakazów i nakazów, tak jak m.in. utrzymanie dystansu społecznego czy noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, wiele samorządowych loterii szczepionkowych, mających zachęcić do przyjęcia wakcyny przeciw Covid-19, odbyło się z naruszeniem prawa. Do niespełnionych wymogów należą m.in. zgoda skarbówki czy uzyskanie bankowej gwarancji wypłaty nagród.
–We wtorek na stronach resortu zdrowia pojawił się komunikat precyzujący, że osoby z zaburzeniami odporności zaszczepione preparatami AstraZeneca bądź Johnson & Johnson nie otrzymują dawki dodatkowej uzupełniającej w podstawowym schemacie szczepienia. Wytyczne mogą się jednak zmienić, na początku października bowiem Europejska Agencja Leków ma wydać zalecenia dotyczące schematów dawkowania.

Parkiet
–Zdaniem OncoArendi największym potencjałem rozwojowym w krótkim horyzoncie czasowym dysponują programy badawcze w obszarze immuno-onkologii. Do tej kategorii zalicza się kandydat kliniczny spółki, czyli podwójny inhibitor arginazy OATD-02. Jego pierwsze podanie pacjentom onkologicznym planuje się na połowę 2022 r.
–Captor Therapeutics uzyskał pozytywne wyniki badań w projekcie CT-03, dotyczącym kandydata na lek, mogącego znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów hematologicznych. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że rozwijane przez spółkę związki skutecznie degradują tzw. białko MCL-1.