Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek 28 882 zakażenia koronawirusem – najwięcej w woj. mazowieckim i śląskim – i 370 zgonów. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że szczyt zakażeń będzie albo pod koniec listopada (25–27 tys. przypadków dziennie), albo w połowie grudnia (35 tys.).
–Dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie powiedział, że co trzecia osoba pod ECMO (pozaustrojowe natlenianie krwi) z powodu zakażenia koronawirusem to kobieta w ciąży lub po porodzie. Wynika to z faktu, że wielu ginekologów, wbrew jasnych wytycznych, zniechęca kobiety w ciąży do szczepień przeciwko Covid-19.

Gazeta Wyborcza
–Dyżury medyczne na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu misji Medyków na Granicy przejęło Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jednak lekarze i medycy zrzeszeni w grupie Medycy na Granicy zapowiedzieli, że połowa z nich zamierza zostać i angażować się w dyżury w ramach PCPM.
–Od 27 września do 7 listopada zmarło w Polsce o ponad 9 tys. osób więcej niż średnio w analogicznych tygodniach lat 2017–2019. Jak podaje „GW”, w związku z rosnącą falą zakażeń Covid-19 należy spodziewać się również wzrostu liczby nadmiarowych zgonów.