Holo4Med prowadzi pilotaż zdalnych video-porad lekarskich

Od maja bieżącego roku trwa w Polsce i Europie pierwszy pilotażowy program zdalnych medycznych video-porad. Jest to część rozwiązania MediHelp, które pozwala m.in. na zdalny monitoring wyników badań pacjentów. Bezpieczeństwo transmisji zapewnia zaawansowana technologia od Microsoft oparta na platformie Azure Communications Services.

Platforma ma zastosowanie w wielu miejscach takich jak: domy pacjentów, szpitale, laboratoria, kliniki – zarówno publiczne, jak i prywatne, a także na uniwersytetach medycznych, czy szpitalach wojskowych. W jej ramach stosowane są gogle rozszerzonej rzeczywistości, ale także zewnętrzne urządzenia diagnostyczne, których pacjent może używać w domu.

Pilotażowy program zdalnych video-porad dotyczy pacjentów, którzy wymagają lekarskiego nadzoru i są objęci zdalnym monitoringiem stanu zdrowia u siebie w domu. W przypadku badania ciśnienia, poziomu cukru lub saturacji krwi wyniki pojawiają się w postaci liczb. Możliwe jest przekazanie tych danych dzięki technologii Bluetooth bezpośrednio z urządzenia diagnostycznego na telefon, na którym jest zainstalowana mobilna aplikacja. Dane zostaną zamienione wówczas na cyfrową notatkę i zapisane w systemie. Za tę część odpowiadają usługi kognitywne. Automatyczny asystent kontaktuje się telefonicznie z pacjentem, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem, prosząc o podanie wyników bieżących wskazań z ciśnieniomierza, glukometru, pulsoksymetru lub o wykonanie badania cyfrowym stetoskopem.

System monitoruje parametry życiowe i w momencie pogorszenia wyników pacjenta, zawiadamia personel medyczny. W przypadku badania stetoskopem do systemu trafia nagranie z plikiem audio, które lekarz może odsłuchać i gdy usłyszy coś niepokojącego, poprosić pacjenta o powtórzenie badania podczas video-konsultacji. W ten sposób czas reakcji na zmianę stanu zdrowia pacjenta znacząco się skraca.

Możliwość zdalnego video spotkania w takiej sytuacji jest nie do przecenienia. Gdy lekarz widzi pacjenta może dokładniej przeprowadzić wywiad oraz poprosić o ponowne wykonanie badań. Taka rozmowa może odbyć się poprzez smartfon lub przez komputer.

Funkcjonalność bezpiecznego video spotkania zapewnia platforma Azure Communication Services od Microsoft. Umożliwia ona zastosowanie w spotkaniu pacjenta z lekarzem tej samej infrastruktury technologicznej oraz zabezpieczeń klasy korporacyjnej, które stoją za usługami komunikacyjnymi stworzonymi przez Microsoft, a które są wykorzystywane przez największe światowe organizacje.

„Priorytetem przy planowaniu, a następnie dalszych pracach rozwojowych MediHELP było to, by system był na tyle prosty i intuicyjny w obsłudze, żeby pacjenci w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami technicznymi potrafili korzystać z jego dobrodziejstw” – wyjaśnia Bartłomiej Przybylak, dyrektor ds. technologii Holo4Med.

W przypadku teleporady równie ważne jest także bezpieczeństwo danych medycznych pacjenta.

„Microsoft dostarczył rozwiązanie, które przenosi poziom bezpieczeństwa połączenia video pomiędzy lekarzem a pacjentem na poziom korporacyjny. To kluczowa cecha ACS, która sprawiła, że zdecydowaliśmy się użyć właśnie tej platformy w MediHELP. Cieszę się, że to Holo4Med jako pierwsza firma w Europie zaimplementowała i testuje tę technologię w rozwiązaniu dla sektora healthcare” – dodaje Przybylak.

„Mamy przekonanie, że ACS doskonale sprawdza się w rozwiązaniach medycznych. Zgodnie z obowiązującym prawem możliwa jest praca lekarza z pacjentem zdalnie – videoporada to następny krok w stosunku do teleporady, którą pacjenci bardzo polubili. Wiemy także, że nic nie zastąpi bezpośredniego – osobistego spotkania lekarza z pacjentem – ale zależy nam na tym, by tego rodzaju rozwiązania stanowiły uzupełnienie możliwości dostępnych dla lekarzy i pacjentów” – mówi Tomasz Jaworski, Dyrektor Transformacji Cyfrowej Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

Telemedycyna wykorzystująca nowoczesne rozwiązania zdalnej diagnostyki oraz poradnictwa medycznego, to nie odległa przyszłość, ale rozwiązanie, które jest dostępne już dziś z poziomu smartfonu i urządzeń peryferyjnych. Technologia ta pozwala na dotarcie do pacjentów, którzy do tej pory z różnych przyczyn nie mogli skorzystać z porady medycznej oraz przyczynia się do zwiększenia wydolności systemu opieki zdrowotnej.