Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy „Stop aborcji”, który zakładał m.in. całkowity zakaz aborcji oraz karanie wszystkich osób zaangażowanych w zabieg, w tym ciężarnej, jak za zabójstwo.
–Desygnowany na kanclerza Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że pod koniec lutego, a najdalej na początku marca wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązkowego szczepienia przeciw Covid-19 w Niemczech.
–Zdaniem ekspertki od chorób zakaźnych prof. Joanny Zajkowskiej zakaźność mutacji omikron koronawirusa jest dużo większa, także od wariantu delta, ale jego zjadliwość wciąż jest nieznana, zwłaszcza że populacja w Polsce różni się od tych w Afryce Południowej – jest starsza, schorowana, częstsze są w niej przypadki cukrzycy, nadwagi czy chorób serca.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w 2020 r. liczba nowych zakażeń HIV wyniosła 840 przypadków wobec 1,6 tys. rok wcześniej. Zdaniem kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM prof. Alicji Wiercińskiej-Drapało nie oznacza to jednak zmniejszenia liczby zakażeń, lecz liczby testów. Wskutek tego zakażenia mogą zostać wykryte w momencie, gdy nie wystarczy terapia antyretrowirusowa i konieczna będzie hospitalizacja.