Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, z poselskiego projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym usunięto część przepisów, które znajdowały się w rządowym projekcie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Dotyczy to m.in. kar za okłamywanie sanepidu w razie zagrożenia epidemiologicznego i zbierania informacji o dzieciach niepoddawanych szczepieniom obowiązkowym.
–Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że z powodu epidemii w 2020 r. 62% kobiet rodziło bez osoby towarzyszącej, a 15% zostało zmuszonych do porodu w maseczce utrudniającej oddychanie. Więcej niż co 4. ciężarna rezygnowała z kontrolnej wizyty u ginekologa, 10,7% z części badań laboratoryjnych, 10,8% z badania KTG, a 11% z kwalifikacji do porodu w domu narodzin.

Dziennik Gazeta Prawna
–Mimo że prokuratura przekazała do Centrum e-Zdrowia dane osób posiadających sfałszowane certyfikaty szczepień przeciwko Covid-19, nie są znane dane na temat odebranych dokumentów. Jak podaje „DGP”, odebranie takich certyfikatów nie jest proste, nie wiadomo również, czy sfałszowane dokumenty są usuwane z systemu.
–Zdaniem szefa Rządowego Centrum Analiz Norberta Maliszewskiego rząd jest blisko podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb.