Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd zapowiedział wprowadzenie kolejnych obostrzeń w związku z nową mutacją Omikron oraz zbliżającymi się świętami. Pakiet ma zostać przedstawiony dziś lub jutro. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również powrót do dyskusji nad obowiązkiem szczepienia przeciw Covid-19 w przypadku niektórych zawodów.
–Listopad to pierwszy miesiąc od okresu wakacji, w którym odnotowano duży wzrost szczepień przeciw Covid-19 pierwszą dawką. Przyjęło ją blisko 603 tys. ludzi – o jedną trzecią więcej niż w październiku. Pierwszą dawkę przyjęło 21 mln Polaków, w pełni zaszczepionych jest 20,5 mln.
–Resort zdrowia wstrzymał wydawanie certyfikatów dla osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson, które przyjęły dawkę przypominającą. Brakuje rozwiązania technicznego, które pozwalałoby rozpoznawać drugą dawkę szczepionki jako dawkę przypominającą – w przypadku pozostałych preparatów jest to bowiem trzecia dawka. Dziś minister Adam Niedzielski ma rozmawiać na ten temat na spotkaniu unijnych ministrów zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak wynika z ustaleń „DGP”, na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w szpitalach w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Gdańsku i Lublinie nie ma wolnych miejsc. Większość ośrodków jest obłożona ponad stan, co wymusza szybsze wypisywanie chorych.
–Jak podaje „DGP”, do wielu danych związanych z pandemią koronawirusa – np. dotyczących zgonów i leczenia szpitalnego w zależności od przyjętej szczepionki – resort zdrowia odmawia dostępu, m.in. dlatego, że są one zawarte w rejestrze medycznym, wyłączonym z zasad dostępu do informacji publicznej. Część danych jest z kolei publikowana, lecz w nieprzejrzysty sposób, co uniemożliwia całościową analizę zjawiska.
–Z danych NFZ wynika, że rehabilitację po Covid-19 świadczy obecnie 1 130 placówek w Polsce, jednak w opinii Krajowej Izby Fizjoterapeutów rehabilitacja wciąż jest dla wielu pacjentów niedostępna, a wykaz placówek działających w ramach programu nie jest aktualizowany.