Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z informacji uzyskanych przez „Rz” wynika, że modele zachorowań, którymi dysponuje rząd, są obecnie aktualizowane. Na ich podstawie zapaść mają decyzje dotyczące szczepień i obostrzeń – może się to wydarzyć na początku stycznia. Nie jest wykluczone, że obowiązkiem szczepień będą obejmowane kolejne grupy zawodowe.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dziś resort zdrowia zaprezentuje plan na reformę szpitalnictwa. Jak podaje „DGP”, placówki w najgorszej sytuacji będą mogły otrzymać łącznie 3 mld zł na oddłużenie. Szpitale te będą jednak musiały spełnić określone wymagania i wprowadzić plan restrukturyzacji. Ministerstwo chciałoby, aby ustawa została przyjęta w I półroczu, a zmiany miałyby wejść w życie w 2023 r., jednak najpierw czekają ją konsultacje oraz rozmowy w Sejmie.
–Z początkiem 2022 r. w życie wejdzie rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Na jego mocy ustanowiona zostanie pierwsza z form opieki farmaceutycznej, usługa będzie dostępna prawdopodobnie od lutego. Pilotaż ma potrwać 12 miesięcy, za przeprowadzenie przeglądu u jednego pacjenta farmaceuta uzyska ryczałtową stawkę w wysokości 100 zł.

Gazeta Wyborcza
–Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził nowe stawki za badania na obecność koronawirusa. Od Nowego Roku za test z wynikiem do 24 godzin zapłaci 113 zł (do tej pory było to 280 zł), a za test z późniejszym wynikiem – 101 zł. Stawka za test antygenowy została obniżona do 36 zł (z ponad 70 zł). Obniżka może doprowadzić do zmniejszenia liczby laboratoriów, w których wykonuje się badania.