Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Nowela ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, wprowadzająca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, wejdzie w życie 27 stycznia, a od 12 lutego poszkodowani pacjenci będą mogli składać wnioski o świadczenie kompensacyjne do rzecznika praw pacjenta. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł i jest uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego – przede wszystkim długości hospitalizacji.

Gazeta Wyborcza
–Aby wykryć zapowiadane 100–150 tys. zakażeń omikronem dziennie, trzeba będzie wykonać przynajmniej 500–600 tys. dziennie. Zdaniem diagnostów i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie jest jednak możliwe, aby przekroczyć liczbę 300 tys. testów na dobę. Jak podaje „GW”, oznacza to nadchodzące problemy logistyczne, związane z wydłużonym oczekiwaniem na wyniki.
–Od początku pandemii w Polsce wykonano ok. 28 mln testów w kierunku koronawirusa. Daje to ponad 700 testów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – to najniższy wynik w Unii Europejskiej. Od kilku dni liczba wykonywanych testów oscyluje w okolicy 2,15 testu na 1000 mieszkańców.