Pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi leczenia serca diamentami

We wtorek 15 marca 2022 roku w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie odbyły się pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi ablacji podłoża arytmii z wykorzystaniem technologii DiamondTemp. Nowoczesne cewniki ablacyjne z diamentową końcówką lekarze zastosowali do leczenia pacjentów z przetrwałym migotaniem przedsionków. Gościem specjalnym lubińskiego ośrodka był ceniony kardiolog elektrofizjolog dr Petr Peichl z Instytutu Kardiologii w Pradze.

„Cierpiący z powodu arytmii pacjenci mogą być poddani różnym formom terapii. Ablacja jest w tym kontekście metodą podstawową. Jest to procedura polegająca na celowym, bezpiecznym i kontrolowanym niszczeniu tych fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za zaburzone przewodzenie impulsów elektrycznych i tym samym powodują arytmię. Dwie najczęściej wykorzystywane metody ablacji podłoża arytmii to ablacja z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej (ablacja RF) oraz krioablacja, w której na tkanki działa się niskimi temperaturami. Podczas wtorkowych zabiegów realizowaliśmy procedurę z wykorzystaniem ciepła, to jest właśnie prądu o częstotliwości radiowej” – wyjaśnia dr Rafał Płaksej, prowadzący Pracownię Elektrofizjologii w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie.

Jak zaznacza specjalista, skuteczność procedury ablacji w leczeniu migotania przedsionków jest, w porównaniu z innymi procedurami medycznymi, imponująco wysoka: wynosi od 75 do nawet 90 proc. i więcej. Dodatkowe bezpieczeństwo i efektywność zabiegu podnosi zastosowanie nowoczesnych narzędzi. Podczas zabiegów w lubińskim ośrodku po raz pierwszy w regionie do ablacji użyto cewników DiamondTemp – elektrod z diamentową końcówką, która pozwala na lepszą kontrolę temperatury podczas aplikacji prądu RF i tym samym skuteczniejszą ochronę pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami procedury.

„Trzy zabiegi przeprowadzone dziś u naszych pacjentów: dwóch mężczyzn i jednej kobiety, pacjentów w wieku od 67 do 73 lat, przebiegły pomyślnie. Na pełne efekty procedury trzeba teraz zaczekać kilka tygodni. Mieliśmy okazję nie tylko teoretycznie zapoznać się z nową technologią w dziedzinie elektrofizjologii kardiologicznej, ale także wykorzystać ją w praktyce, pod okiem wybitnego eksperta. Dr Petr Peichl jest cenionym i uznanym w Europie specjalistą. Stałe podnoszenie kwalifikacji przez kadrę naszego ośrodka stanowi jeden z najważniejszych sposobów, by móc oferować naszym pacjentom stale aktualną i jak najlepszą możliwą opiekę” – podkreśla Płaksej.