Piotr Skarżyński: Z rosnącymi kosztami trzeba się zmierzyć (wideo)

„Pozyskanie kadr jest rzeczywiście coraz trudniejsze. Jednym ze sposobów, aby je zatrzymać w placówce jest danie możliwości rozwoju i awansu” – podkreśla w rozmowie z ISBzdrowie prof. dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński, otolaryngolog, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, członek zarządu Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

Zapytaliśmy czy szansą mogą być osoby zza naszej wschodniej granicy, np. Ukrainy?

„Te osoby są pewną szansą, ale najpierw muszą się dostosować do naszego systemu zdrowia. Priorytetem jest by nie ucierpiała jakość usług, dlatego najpierw muszą one przejść 'okres przygotowawczy’, wdrożyć się. W naszych placówkach pracuje ponad 50 osób z Ukrainy, każda z nich ma zaplanowaną indywidualną ścieżkę kariery, zgodną ze swoimi kompetencjami” – wyjaśnia Piotr Skarżyński.

Inflacja i rosnące ceny mediów dotyka wszystkich, także placówki medyczne. Co może zrobić osoba zarządzająca?

„Rosnące koszty możemy albo akceptować, albo się z nimi zmierzyć. Jak pokazują analizy – w ciągu ostatnich miesięcy ceny usług medycznych wzrosły od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Oczywiście szukamy oszczędności, optymalizacji kosztów. Przestawiamy się także na świadczenie tych usług, które dają najwyższą marżę, niestety to będzie oznaczało, że część świadczeń w ogóle nie będzie wykonywana. Innym sposobem będzie skracanie czasu konsultacji” – nie ukrywa.