Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia zapowiedział utworzenie nowej specjalizacji – psychoterapii. W efekcie tylko zdanie państwowego egzaminu umożliwi świadczenie usług w ramach NFZ. Specjalizacja będzie dostępna dla osób, które skończyły studia lekarskie albo magisterskie na kierunku pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, socjologii lub resocjalizacji. Zdaniem ministerstwa zyskamy w ten sposób wyspecjalizowaną kadrę medyczną z zakresu opieki psychiatrycznej.
–Platforma Obywatelska rozpoczęła zbiórkę podpisów w sprawie zapłodnienia in vitro. Celem jest wniesienie projektu obywatelskiego zakładającego coroczne finansowanie z budżetu państwa zabiegów in vitro w łącznej kwocie 500 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od września na grypę zachorowało niemal 800 tys. osób, a ponad 2 200 trafiło do szpitala. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wielce prawdopodobna jest w tym roku perspektywa nałożenia się na siebie szczytów zachorowań na grypę i Covid-19, dlatego też apelują oni do środowisk medycznych o przyjęcie aktywnej postawy w promocji szczepień ochronnych – od września liczba Polaków, którzy zaszczepili się przeciwko grypie, była o kilkadziesiąt procent niższa niż rok temu.