Rewolucyjna technologia PET/TK dostępna w Polsce

GE HealthCare dokonało pierwszego wdrożenia systemu PET/TK w Polsce w warszawskiej placówce Affidea. Badania na nowym aparacie rozpoczną się 30 grudnia. Centrum diagnostyczne zostało wyposażone w Omni Legen , czyli pierwszy system stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/TK, wykorzystujący nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO (dGBO) o rozmiarze kryształu, który zapewnia ponad dwukrotnie większą czułość niż poprzednie skanery cyfrowe , umożliwiając skrócenie całkowitego czasu skanowania i większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowani . Rozwiązanie zaprojektowano z myślą o poprawie wydajności operacyjnej, udoskonaleniu doświadczenia pacjenta i zwiększeniu możliwości diagnostycznych, co może znacząco wpłynąć także na poprawę wyników leczenia.

Możliwości teranostyczne systemu i zdolność do obrazowania znaczników o krótkiej żywotności, jak również zaimplementowane protokoły do akwizycji dynamicznej, umożliwiają lekarzom uzyskanie większej ilości szczegółów w zakresie procedur onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych.

„Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś i w przyszłości. Mając na uwadze dobro pacjenta, oparliśmy się na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy klinicznej, by wzbogacić obrazowanie o nowe elementy zaprojektowane z myślą o poprawie wyników klinicznych. Rezultatem jest nowy cyfrowy detektor, stanowiący najnowocześniejsze rozwiązanie z zakresu głębokiego uczenia się, który zwiększy wydajność pracy i umożliwi bardziej spersonalizowaną opiekę. Niezwykle cieszymy się, że ten innowacyjny system został już wdrożony w Polsce i mamy nadzieję, że będzie długie lata służył lekarzom, technikom i przede wszystkim pacjentom wymagającym opieki diagnostycznej” – tłumaczy Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna na Polskę i Kraje Bałtyckie w GE HealthCare.

System pomaga pracownikom ochrony zdrowia, oferując zbiór intuicyjnych rozwiązań udoskonalonych o sztuczną inteligencję (AI) w zakresie organizacji pracy, w tym rozwiązanie Precision DL do przetwarzania obrazów PET/TK z wykorzystaniem głębokiego uczenia, a także opartą na algorytmach sztucznej inteligencji kamerę do automatycznego pozycjonowania pacjenta.

„W przypadku Omni Legend ogromne znaczenie ma nie tylko samo urządzenie, ale także zaawansowane, inteligentne oprogramowanie. Aparat, posiadający skaner dwuipółkrotnie czulszy niż wcześniejsze modele, daje niespotykaną dotąd precyzję obrazów. Ponadto, technologia głębokiego uczenia się, pierwsza dedykowana badaniom PET/CT, pozwala na krótszy o 50% czas skanowania co przełoży się na jego dostępność dla większej liczby pacjentów. Dodatkowo zakupiony aparat jest wyposażony także w szereg rozwiązań pozwalających w przyszłości na realizację wysokospecjalistycznych badań m.in. w obszarze zaawansowanej diagnostyki kardiologicznej czy neurologicznej” – wyjaśnia prof. Mirosław Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej Dyrektor Medyczny Affidea.

Nowe oprogramowanie dostępne w ramach systemu (Precision DL) zapewnia wyższą jakość obrazu, poprawiając stosunek kontrastu do szumu czy możliwość odzyskiwania kontrastu. Jedna z zastosowanych technologii pozwala specjalistom korygować artefakty (zakłócenia na obrazie) wynikające z ruchu oddechowego pacjentów bez wykorzystania zewnętrznych urządzeń oraz bez konieczności wydłużania czasu akwizycji.

Ponadto rozwiązania w zakresie efektywności operacyjnej nowego systemu pomagają poprawić komfort użytkowania zarówno dla technologa przeprowadzającego badanie, jak i pacjenta dzięki funkcjom, które zapewniają:

• Szybki proces oceny jakości danych, który oszczędza czas dzięki usprawnionej kalibracji;
• Zwiększone możliwości pozycjonowania pacjenta podczas badania w wyniku działania rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji, które automatycznie centruje pacjenta, zapewniając całkowicie bezobsługowe pozycjonowanie.

Omni Legend został zaprojektowany także z myślą o teranostyce, umożliwiając klinicystom osiągnięcie wyższych poziomów czułości i wykrywalności nieprawidłowości na obrazach. Aktualnie system oferuje najwyższą czułość obrazu na centymetr na rynku.