Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z informacji „DGP” wynika, że Moderna, od której mieliśmy kupić jeszcze blisko 7 mln szczepionek przeciw Covid-19, zgodziła się anulować 60% zaplanowanych dostaw. To oznacza, że Polska nie będzie musiała odbierać ok. 4 mln preparatów o wartości 420 mln zł. Ta decyzja może stanowić przełom w rozmowach z Pfizerem, który wciąż nie uznaje argumentu siły wyższej, czyli wojny w Ukrainie, użytego podczas renegocjacji umowy.
–Na początku grudnia zdecydowano, że szczepić się przeciw Covid-19 mogą również dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia. W tym czasie preparat przyjęło 800 najmłodszych dzieci, 1,5 tys. zostało zapisanych do programu. Resort zdrowia zamówił preparaty dla niemal 180 tys. osób. Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych dr. Pawła Grzesiowskiego szczepionka w pierwszej kolejności powinna zostać podana dzieciom z chorobami przewlekłymi.
–Do przychodni POZ ma trafić dostawa testów różnicujących zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i Covid-19. Dystrybucją zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, NFZ zapłaci lekarzom za wykonanie badania. Medycy obawiają się jednak, że darmowe testy dodatkowo wydłużą kolejki do lekarza. Z analizy rynku aptecznego wynika, że testy combo są obecnie jednym z najpopularniejszych produktów – Polacy kupują codziennie średnio 8 tys. testów.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że resort nie rozważa wprowadzenia formalnych obostrzeń ze względu na zwiększoną liczbę zachorowań na grypę, jednak polityk rekomenduje noszenie maseczek, zwłaszcza w gęsto zaludnionych miejscach. System opieki zdrowotnej jest przygotowywany na zwiększoną presję, zwłaszcza w obrębie pediatrii, chociaż – zdaniem ministra – pojawiają się sygnały, że epidemia nieco wyhamowuje.
–Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczepienia przeciw chorobom zakaźnym przyjęło w Polsce 23,5 tys. uchodźców z Ukrainy, a przeciw Covid-19 – 36 tys.