Pfizer kupi Seagena. Szykuje się transakcja roku

W sektorze farmaceutycznym szykuje się transakcja roku: Pfizer prowadzi rozmowy w celu przejęcia jednego z największych i najbardziej innowacyjnych producentów leków przeciwnowotworowych Seagen. Transakcja, jeśli strony się porozumieją, będzie miała wartość co najmniej 30 mld dol.

O rozmowach pierwszy napisał The Wall Street Journal, potwierdził Bloomberg oraz agencje Reuters i AP. Obecnie rozmowy są jeszcze na wczesnym etapie, ale porozumienie według nieoficjalnych informacji jest „bardzo prawdopodobne”. Według ostatnich notowań Seagen miał kapitalizację rynkową w wysokości około 30 mld dol., zaś akcje firmy znajdowały się w trendzie wznoszącym. W zeszłym roku Seagen toczył zaawansowane rozmowy z innym gigantem rynku farmaceutycznego – Merck. Transakcja miała być warta ponad 40 mld dol., ale jak stwierdzały nieoficjalne informacje, rozbiła się o postawę koncernu, który chciał po prostu wcielić firmę w swojej struktury, zaś Seagen chciał zachować pewną odrębność. W efekcie akcje Seagen spadły o prawie 10% od lipca 2022 r., kiedy to po raz pierwszy ogłoszono rozmowy z firmą Merck. 27 lutego na wieść o rozmowach z Pfizerem w handlu przedsesyjnym wzrosły o 12,3% do 182 dol.

Przyczyną propozycji przejęcia przez Pfizera jest problem wygasania patentów koncernu na niektóre leki, w tym blockbustery. Pfizer przyznał, że spodziewa się utraty 17 mld dol. z tego tytułu, zaś sprzedaż terapeutyków na COVID-19 oraz szczepionek mRNA zaczęła już spadać.

Zarząd firmy zdecydował się na przejęcia zaczynając od mniejszych firm innowacyjnych, jak Global Blood Therapeutics wykupionej za 5,4 mld dol., czy producenta leków na migrenę Biohaven za 11,6 mld dol. Zrobił to w nadziei, że ich badania zapewnią mu nowe blockbustery, ale analitycy twierdzą, że firma musi się rozejrzeć wśród firm średnich, które są na najlepszej drodze do stworzenia własnych terapeutyków, które „podbiją rynek”.

„Po roku oczekiwania na coś znaczącego, to może być to” – stwierdził analityk BMO Capital Markets, Evan Seigerman, w notatce dla inwestorów, odnosząc się do ostatnich informacji dotyczących transakcji.

Seagen wytwarza i produkuje innowacyjne leki przeciwnowotworowe znane jako koniugaty przeciwciało-lek. Firma odnotowała łączne przychody w 2022 r. w wysokości prawie 2 mld dol., dzięki m.in. zatwierdzonym już i zyskującym status blockbusterów preparatom, jak terapia chłoniaka Adcetris i lek na raka piersi Tukysa.

Marek Meissner, ISBiznes.pl