Niedzielski: Poszerzenie programu bezpłatnych leków obejmie całą listę refundowaną

Poszerzenie programu bezpłatnych leków o kolejne grupy wiekowe ma dotyczyć ponad 4,1 tys. leków, czyli całej listy refundowanej, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Resort zdrowia jest przygotowany na uruchomienie programu w nowej odsłonie od przyszłego roku; możliwe też, że ruszy on jeszcze w tym roku.

„My tutaj w tym rozwiązaniu tak naprawdę zakładamy, że do programu wejdzie pełna lista leków refundowanych” – powiedział Niedzielski w programie „Rzecz o Polityce”.

„W tej chwili lista refundowana to jest ponad 4,1 tys. leków. W programie 75 plus ze względu i na charakter grupy wiekowej ale też częstotliwość używania mamy ok. 2 tys. leków. Więc od samego początku zakładamy, że już w przypadku poszerzenia tego programu do 65. roku życia i do tej grupy 0-18 będziemy celowali w całość, czyli ponad 4,1 tys. leków” – wyjaśnił.

Minister powtórzył, że resort jest przygotowany do uruchomienia programu od 1 stycznia 2024 r., a analizy wskazują, ze jest to możliwe „przynajmniej te trzy-cztery miesiące końcówki roku”. Poinformował, że decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w gronie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla seniorów po ukończeniu 65. roku zapowiedział w połowie maja podczas konwencji programowej PiS prezes tego ugrupowania Jarosław Kaczyński.

(ISBnews)