Niedzielski: Zwiększamy finansowanie ochrony zdrowia o 15 mld zł. FPP: To wzrost wartości składek, nie dodatkowe pieniądze

Na zwiększenie wyceny świadczeń, pokrycie kosztów związanych z inflacją oraz planowane od 1 lipca doroczne podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia trafi 15 mld zł, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Większe środki trafią do szpitali, które miały nadwykonania świadczeń w I kw.

„W ramach limitów, które mają szpitale gospodarujące środkami w formie ryczałtu, żeby zwiększyć te limity o 10%. Oznacza to, że pula punktów, które są w ryczałcie jest zwiększana o 10%, co pozwoli w ciągu dalszego roku realizować te zwiększone wykonania świadczeń medycznych, jakie zaobserwowaliśmy w I kw.” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„Szacujemy że ta zwiększona pula to jest dodatkowo ok. 3 mld zł w ujęciu rocznym” – dodał.

Na wzrost wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca ma trafić ok. 7 mld zł w ujęciu rocznym.

„Sumarycznie w ujęciu rocznym te nakłady zwiększą się o 15 mld zł” – wskazał minister.

„To wzrost wartości składek, które trafiają do NFZ oraz uruchomienie funduszu zapasowego. Do systemu nie trafiły żadne nowe środki, np. w formie dotacji budżetowej” – komentował na bieżąco Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich podczas twitterowego fact-checking.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował, że ok. 5 mld zł z tej kwoty trafi do szpitali powiatowych. Najwięcej środków ma zostać przekazanych na świadczenia z chirurgii ogólnej, interny oraz świadczeniach związanych z porodami.

Jak podkreślił Niedzielski, w tym roku budżet ochrony zdrowia to ponad 160 mld zł.