TZF Polfa chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki do końca 2023r.

TZF Polfa chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki do końca 2023r., podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Uruchomienie pierwszego w Polsce Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych planowane jest na przełomie lat 2024-2025. Łączny koszt budowy sięga 500 mln zł.

„Do końca roku TZF Polfa chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki. Trwa już produkcja zamówionych nowoczesnych maszyn, które mają stanowić wyposażenie produkcyjne. Uruchomienie pierwszego w Polsce i w naszym regionie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych planowane jest na przełomie lat 2024-2025” – czytamy w komunikacie.

Zasadniczą częścią Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą dwie linie produkcyjne opracowane, skonstruowane i przetestowane przez międzynarodowy zespół z IMA, światowego lidera w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków.

Kluczowa będzie produkcja leków przeciwnowotworowych, które stosowane w są leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Tu będą także wytwarzane inne leki wysokoaktywne wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii, oraz antybiotyki iniekcyjne. Będzie on największym zakładem produkującym tego typu leki w Polsce i w naszej części Europy. Docelowo możliwości produkcyjne obu linii to ponad 20 mln fiolek oraz 6 mln ampułkostrzykawek rocznie.

Budynek będzie wyposażony w pełni funkcjonalne i zautomatyzowane linie rozlewu aseptycznego w technologii izolatorów. Jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki.

Zespół badań i rozwoju Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych pracuje obecnie nad rozwojem ponad 35 produktów, w tym 10, które mają być w niej produkowane.

TZF Polfa stanie się największym zakładem produkującym tego typu leki w Polsce i w tej części Europy. Docelowo możliwości produkcyjne obu linii to ponad 20 mln fiolek oraz 6 mln ampułkostrzykawek rocznie.

Polfa Tarchomin to najstarszy polski zakład farmaceutyczny w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Firma zatrudnia blisko 900 pracowników. Posiada 30 linii produkcyjnych i wytwarza ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych.