Pharmena poszukuje partnerów w zakresie globalnej komercjalizacji leku 1-MNA

Pharmena poszukuje partnerów w zakresie globalnej komercjalizacji projektu leku 1-MNA, poinformowała ISBnews vice president of research & revelopment w spółce Marzena Wieczorkowska.

„Jesteśmy w trakcie prezentacji uzyskanych przez spółkę wyników badań przemysłowi farmaceutycznemu w zakresie infekcji dróg oddechowych. Poszukujemy partnerów w zakresie globalnej komercjalizacji naszego projektu leku 1-MNA” – powiedziała ISBnews Wieczorkowska.

Zaznaczyła, że wyniki niezależnych od Pharmeny badań wskazują na korzystne działanie 1-MNA w zakresie aktywacji inflamasomu NLRP3.

„Inflamasom ten bierze udział w patogenezie wielu stanów zapalnych. Jego nadmierna aktywacja może prowadzić do ciężkiego przebiegu chorób zapalnych. Opracowanie inhibitorów może być więc obiecującą strategią terapeutyczną w leczeniu tego rodzaju chorób. Uzyskanie wyniki pokazują także, że 1-MNA zmniejsza uwalnianie IL-1β po aktywacji inflamasomu. Wyniki te potwierdziły postulowane przez Pharmenę działanie przeciwzapalne naszej cząsteczki. Badania wymagają jeszcze kontynuacji, ale wskazują na potencjał zastosowania 1-MNA jako czynnika przeciwzapalnego i immunoregulacyjnego w leczeniu chorób zależnych od aktywacji imflamasomu NLRP3” – dodała wiceprezes.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)