Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jutro w Ministerstwie Zdrowia po raz pierwszy zbierze się zespół, który ma opracować wytyczne dotyczące procedur związanych z przerywaniem ciąży. To reakcja na niedawną śmierć ciężarnej kobiety w szpitalu w Nowym Targu.
–Z najnowszego raportu NFZ wynika, że na znieczulenie podczas porodu może liczyć 14,3% pacjentek. To może przekładać się na rosnącą liczbę cesarskich cięć, które stanowią 48% porodów (a w niektórych województwach przekraczają 55%). Pod względem śmiertelności niemowląt Polska zajmuje trzecie miejsce w UE – za Rumunią i Bułgarią.
–Zdaniem ekspertów prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, którą mają zostać objęte osoby po 75 r.ż., jest szansą dla polskiej geriatrii i gerontologii, jednak może okazać się trudny do zrealizowania i nie rozwiąże wszystkich problemów. Opieka ma być realizowana w wyznaczonych szpitalnych oddziałach geriatrycznych, centrach zdrowia 75+ oraz w podstawowej opiece zdrowotnej.

Rzeczpospolita
–Prokuratura zamknęła śledztwo przeciwko Andrzejowi Izdebskiemu, ściganemu za głośną „aferę respiratorową”. Dodatkowa ekspertyza z zakresu patomorfologii potwierdziła, że to jego ciało znaleziono w Albanii w czerwcu 2022 r. Spółka Izdebskiego miała w szczycie pandemii sprowadzić do Polski respiratory, otrzymała zaliczkę od resortu zdrowia w wysokości 154 mln zł, jednak nie wywiązała się z umowy, a Izdebski jesienią 2021 r. uciekł do Albanii.
–Śledztwo w sprawie śmierci ciężarnej pacjentki w Nowym Targu przejęła Prokuratura Regionalna w Katowicach, która zajmuje się podobnymi przypadkami z Pszczyny i Częstochowy. Wszystkie pacjentki zmarły na piorunującą sepsę, podczas gdy lekarze czekali na samoistne poronienie.