Katarzyna Sójka już oficjalnie nowym Ministrem Zdrowia

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał z dniem 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia.

Jak mówił Andrzej Duda nowa szefowa resortu zdrowia „jest lekarzem cenionym i lubianym przez pacjentów”.

Prezydent wskazywał, że przed systemem ochrony zdrowia jest wiele wyzwań i odniósł się do działań w okresie pandemii koronawirusa.

„Przeszliśmy trudny czas i patrzymy na system już po koronawirusie, system w bardzo wielu miejscach wzmocniony, co też jest wielką zasługą. Ale trzeba go budować” – podkreślał, dodając, że wydatki na ochronę zdrowia wzrastają i istotna jest kwestia mądrego wydatkowania tych pieniędzy.

„Dbanie o system ochrony zdrowia pod kątem obniżenia śmiertelności w naszym społeczeństwie, żeby ludzie dłużej żyli, żeby byli dłużej zdrowi to wielkie wyzwanie, jakie dziś stoi przed Panią Minister” – ocenił Andrzej Duda. Jako wyzwanie, wskazał również na ochronę dzieci i młodzieży. – „To także kwestia odpowiedzialnej gospodarki lekowej”.

Postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2023 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów Prezydent odwołał też Adama Niedzielskiego ze składu Rady Ministrów z urzędu Ministra Zdrowia.