Neuca: Realizacja celów finansowych OncoBay może się przesunąć o 1-2 lata

Neuca spodziewa się dalszego dynamicznego rozwoju segmentów CRO i SMO, przy czym realizacja oczekiwań finansowych spółki zależnej OncoBay może ulec przesunięciu o 1-2 lata, wynika ze słów wiceprezesa ds. finansowych Grzegorza Dzika.

„Podtrzymujemy nasze oczekiwania finansowe, które opublikowaliśmy na początku br., przy czym biorąc pod uwagę to, jak wygląda rynek i tempo pozyskania kontraktów i ich realizacji, wydaje nam się, że te nasze oczekiwania mogą być przesunięte o rok do dwóch. Natomiast niezmiennie koncentrujemy się na dalszym rozwoju zarówno segmentu CRO, jak i SMO. Segment CRO powinien dynamicznie się rozwijać, co widać już po nowych, pozyskanych kontraktach netto w I półroczu br. Spodziewamy się dalszych wzrostów nowych kontraktów, a co za tym idzie – backlogu” – powiedział Dzik podczas konferencji prasowej, pytany o oczekiwania w stosunku do segmentu badań klinicznych w 2023 r. i podtrzymanie celów finansowych OncoBay.

Na początku 2023 r. spółka zależna Neuki sfinalizowała transakcję kupna 72,6% akcji OncoBay z USA za 33,5 mln USD. Przychody OncoBay w roku 2022 wyniosły ok. 25 mln USD, a prognoza przychodów na rok 2023 wynosiła 70 mln USD, podano wtedy. Ponadto OncoBay Clinical spodziewało się w 2024 r. 16,6 mln USD EBITDA.

W raporcie za I półrocze Neuca podała, że łączny backlog w segmencie badań klinicznych, obejmujący kontrakty SMO i CRO, wyniósł 688,3 mln zł na 30 czerwca br. Obszary biznesów pacjenckich i badań klinicznych osiągnęły w I półroczu łączne przychody ze sprzedaży w wysokości 428,6 mln zł (vs 222,2 mln zł r/r). W II kwartale 2023 r. sprzedaż obszarów przekroczyła 210 mln zł (+83%).

Z kolei prezes Piotr Sucharski skomentował oczekiwania względem zyskowności segmentu produkcji farmaceutyków.

„Rozwój jest zgodny z planem i bardzo zrównoważony. Żeby zagwarantować mocno dynamiczny wzrost, należy sporo inwestować i udaje nam się równoważyć poziom inwestycji do osiąganych wyników, zarówno na poziomie sprzedaży, jak i marży. Taki krótkoterminowy spadek rentowności w samym II kwartale wynika z okresowych inwestycji promocyjnych i długoterminowo nie będzie miał wpływu na realizację naszych celów rynkowych – wzrostu skali, wzrostu wartości sprzedaży, medykalizacji portfela” – powiedział prezes.

Wiceprezes Dzik poinformował także, że spółka nie spodziewa się kolejnych, istotnych akwizycji do końca br., „może za wyjątkiem pojedynczych zakupów w obszarze przychodni medycznych”.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego w IV kw. 2022 r. wyniósł 31,6%. Grupa rozwija też sieć przychodni lekarskich, jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne i inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)