Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z wyliczeń ekspertów wynika, że z medycznych efektów marihuany mogłoby korzystać kilkadziesiąt razy więcej pacjentów niż obecnie. Jednocześnie wciąż rośnie popyt – do sierpnia tego roku Polacy kupili dwa razy więcej marihuany na receptę niż w całym 2022 r. i sześć razy więcej niż w 2021 r. To wzmożone zainteresowanie budzi niepokój medyków, którzy podkreślają, że stosowanie konopi wymaga konsultacji medycznej.
–Minister finansów w 2025 r. będzie musiał znaleźć ok. 19 mld zł, żeby wywiązać się z gwarantowanych ustawowo 7% PKB na zdrowie, wynika z Monitora Finansowania Ochrony Zdrowia przygotowywanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich. W 2026 r. będzie to blisko 40 mld zł, a w 2027 r. – 54,3 mld zł. Są to kwoty, które nie zostaną pokryte przez składkę zdrowotną ani przez dotacje budżetowe w dotychczasowej wysokości.
–Od 15 sierpnia obowiązują przepisy, które wprost określają karę więzienia za okaleczanie żeńskich narządów płciowych. Zdaniem ekspertów może to wywołać efekt mrożący i sprawić, że lekarze w obawie przed wysokimi sankcjami będą odmawiać zabiegów pacjentom, którzy mają prawo do legalnej sterylizacji lub korekty płci.

Rzeczpospolita
–Z raportu „Menopauza bez tabu”, przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation, wynika, że 56% kobiet nie powiedziałoby o swojej menopauzie przełożonemu czy pracodawcy, a blisko 50% nie poinformowałoby o tym także swojej szefowej czy pracodawczyni.