Wyrosną nam nowe zęby? Trwają takie badania

Japoński startup farmaceutyczny pracuje nad terapią stymulującą wzrost nowych zębów. Ten nowy lek może być wprowadzony na rynek już około 2030 roku.

Prowadząca badania firma spin-off Toregem Biopharma, finansowana przez Uniwersytet w Kioto, ma rozpocząć badania kliniczne na zdrowych osobach dorosłych już w lipcu 2024 r. Według publikacji mają one dotyczyć bezpieczeństwa leku. Zespołowi naukowców pracującemu na rzecz spin-offu udało się już wyhodować nowe zęby w 2018 roku w pracy na modelu mysim. W tym samym roku udało się wytworzyć nowe zęby u fretki, które mają zęby mleczne i stałe podobne do ludzkich.

Japońscy naukowcy piszą, iż u większości ludzi formują się nowe „zawiązki” zębów, które mogą rozwinąć się w różnego typu zęby, ale nie rozwijają się później, tylko znikają. Tymczasem zespołowi udało się skonstruować przeciwciało hamujące białko, które zahamowuje wzrost zębów. Stworzony na jego podstawie lek działa na zawiązki zębów stymulując ich wzrost.

Jak poinformował zespół badawczy agencję Kyodo szeroko zakrojone badania będą prowadzone jako kliniczne poczynając od 2025 roku na grupie dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które urodziły się z poważną wadą jaką jest anodoncja – czyli brak części lub wszystkich zębów stałych. Dzieci otrzymają jedną dawkę leku w celu pobudzenia wzrostu zębów.

„Brakujące zęby u dziecka mogą mieć wpływ na rozwój kości szczęki. Mamy nadzieję, że lek będzie kluczem do rozwiązania tych problemów” – powiedział agencji Kyodo Katsu Takahashi, współzałożyciel Toregem Biopharma i kierownik oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Kitano w Osace.

Około 2027 roku zaczną się badania z udziałem osób dorosłych, które utraciły zęby z powodu próchnicy.

Marek Meissner, ISBiznes.pl
fot. Zdjęcie przedstawia nowy ząb, który wyrósł w pysku fretki po podaniu jej leku  (fot. Toregem Biopharma).