Leszczyna: Priorytety z zdrowiu są jasno określone. Czas na działania

Zdrowie kobiet, psychiatria dziecięca i onkologia oraz cyfryzacja – to priorytety jakie wyznaczyła minister Izabella Leszczyna resortowi zdrowia. „Myślę, że wszyscy wiedzą co mają robić, ale z jakiś powodów tego nie robią. Razem z prezesem Nowakiem (prezesem Narodowego Fundusz Zdrowia) zamierzam zmienić tę świecką tradycję” – zapowiedziała podczas sesji inaugurującej konferencję „Priorytety w ochronie zdrowia”.

„Musimy zacząć odwracać piramidę świadczeń, czyli coraz więcej porad musi być zacząć udzielana w podstawowej opiece zdrowotnej, a nie w szpitalu” – wyjaśniała Leszczyna.

Jak przypomniała do systemu ma trafić o 3 mld zł więcej. Na co zostaną wydane te pieniądze? M.in. na pakiet zdrowia kobiet, który właśnie MZ wdraża oraz psychiatrię dziecięcą (ministerstwo powołało zespół, który ma wypracować wytyczne w tej dziedziny).

Minister podkreśliła wagę informatyzacji, w tym systemowi centralnej refundacji.

„System musi być przyjazny dla lekarza. Informatyzacja to projekt, który toczy się w Ministerstwie przez wiele lat. Czas go zakończyć, szczególnie w dobie sztucznej inteligencji” – zapowiadała minister.