Ministerstwo Zdrowia chce zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów. W ub. roku ich sprzedaż w Polsce sięgała 100 mln sztuk, z czego ok. 90% miało smaki słodkie lub owocowe. „Chciałabym zakazać takiej sprzedaży. To rzeczywiście plaga i będziemy chronić szczególnie młodych ludzi” – mówiła minister Izabela Leszczyna. O zakaz do resortu apelują organizacje pacjentów. Zwracają uwagę na epidemię używania jednorazowych e-papierosów przez dzieci. Pomysł ministerstwa popiera też środowisko lekarskie.
Na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przyznała, że resort pracuje już nad treścią zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. „Będę o to występować i prosić Radę Ministrów, żeby zgodziła się z moim punktem widzenia” – mówiła Minister Zdrowia.
W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej wiceminister zdrowia.
„E-papierosy jednorazowe powinny być zakazane. Nie dla jakiejś grupy wiekowej, ale zakazane w ogóle. Problem jest pilny i moim odczuciu jest do załatwienia dość szybko. Był taki moment w latach ’90, że można było kupić papierosy na sztuki. To zostało zakazane i bardzo dobrze. Myślę, że teraz mamy dość analogiczną sytuację” – mówił Wojciech Konieczny podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów.
Słodkie smaki, kolorowe opakowania, niska cena i szeroka dostępność sprawiają, że jednorazowe e-papierosy stały się szczególnie popularne wśród dzieci i nastolatków. Z tego powodu osiem organizacji pacjentów wystąpiło z apelem o wprowadzenie zakazu sprzedaży tych produktów do Premiera Donalda Tuska oraz Minister Zdrowia, Izabeli Leszczyny.
O zakaz apelują: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca o. Szczecin, Fundacja Pokonaj Raka, Fundacja My Pacjenci oraz Fundacja dla Zdrowia Mózgu.
We wspólnym apelu tych organizacji jednorazowe e-papierosy są nazywane „zagrożeniem zdrowotnym i społecznym na nieznaną dotąd skalę”. Jak wskazują pacjenci, zakaz powinien objąć też stosowanie „słodkich dodatków smakowych, atrakcyjnych dla młodzieży”.
Głos w dyskusji zabrało też Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (PTZP). W piśmie skierowanym do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny podkreśla „alarmujący wzrost sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów, używanych przede wszystkim przez dzieci i młodzież”.
„Mamy ewidentną epidemię jednorazowych, smakowych e-papierosów, wśród dzieci i młodzieży. To jest słodka pułapka, w którą wpadają najmłodsi. Ten problem wymaga pilnego działania ze strony Ministerstwa Zdrowia. Cieszy zapowiedź Pani Minister Izabeli Leszczyny, że resort zakaże jednorazowych e-papierosów. Kluczowy jest czas. Ta epidemia postępuje, nie można czekać. Trzeba działać szybko. Odwrócenie szkód, wynikających z powolnej reakcji, będzie bardzo trudne, a czasami może być niemożliwe” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Stanowisko w sprawie jednorazowych e-papierosów zajęła też Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. W piśmie skierowanym do Minister Zdrowia, OIL w Krakowie zwraca uwagę, że „ze względu na dostępność niezliczonych smaków („chemicznych”), zawartość substancji słodzących i atrakcyjny wygląd, a także sposób ekspozycji w miejscach sprzedaży, jednorazowe e-papierosy stały się niezwykle niebezpiecznym narzędziem wciągania dzieci w nałóg nikotynowy”.
„To niedopuszczalne, żeby dzieci wapowały e-papierosy o smaku gumy balonowej czy waty cukrowej. Po pierwsze, słodkich smaków w e-papierosach powinno się natychmiast zakazać. Po drugie, musimy patrzeć w przyszłość, żeby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła. Dlatego musi być instytucja rządowa, która będzie badać skład każdego wyrobu z nikotyną lub bez oraz każdego płynu stosowanego w e-papierosach” – mówi serwisowi ISBzdrowie prof. Andrzej Matyja, wiceprzewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. – „Wiele państw idzie w stronę zakazu jednorazowych e-papierosów. Polska też powinna działać szybko i zdecydowanie, żeby nie doszło do tragedii”.
Wśród państw, które chcą zakazać smakowych, jednorazowych e-papierosów, są m.in. Francja i Wielka Brytania.
W listopadzie ub. roku zakaz zapowiedziała urzędująca wówczas premier Francji, Elisabeth Borne. Obydwie izby francuskiego parlamentu przyjęły go jednogłośnie. Wcześniej Francuska Akademia Medyczna uznała jednorazowe e-papierosy za „szczególnie przebiegłą pułapkę na dzieci i młodzież”.
W styczniu tego roku zakaz zapowiedział premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak. O zakaz do brytyjskiego rządu apelowały m.in. środowiska pediatryczne, w tym Królewskie Towarzystwo Pediatryczne (RCPCH).