Novo Nordisk i Boehringer Ingelheim rozbudowują fabryki w Europie

Novo Nordisk buduje w Irlandii nowe centrum produkcji leków. Z kolei Boehringer Ingelheim rozbudowuje swój stary zakład produkcyjny w Grecji. Według analityków to efekt dyskutowanego w UE właśnie pakietu farmaceutycznego, którego celem jest m.in. zwiększenie produkcji farmaceutycznej w Europie.

Duńska firma zakupiła za 85 mln euro fabrykę Alkermes w Athlone w Irlandii zajmującą się produkcją tabletek oraz otoczek do leków. Obecnie, według analityków, Novo Nordisk chce na jej bazie stworzyć centrum produkcyjne leków GLP-1 Ozempic i Wegovy.

Jak podaje z kolei „Sunday Times” Duńczycy chcą zbudować kompleks produkcyjny o powierzchni 147 192 m kw. ze 1100 stanowiskami pracy w tym 600 bezpośrednio w produkcji. Obiekt ma być zlokalizowany w parku technologicznym Grange Castle w Clondalkin i ma obejmować trzy jednostki dozowania leków, dwa zakłady pakujące, magazyn laboratorium i administrację.
Novo Nordisk potwierdziła złożenie wniosku na zagospodarowanie terenu i zabudowę dodając, że „Novo Nordisk rozważa zwiększenie swoich mocy produkcyjnych w Europie, a Irlandia jest jedną z lokalizacji, które bierzemy pod uwagę”.

Co ciekawe, firma nigdy nie była obecna w Irlandii. Obecnie budowa nowego kompleksu zajmie od 18 do 24 miesięcy i prawdopodobnie zacznie on funkcjonować w 2026 r., zaś transakcja dotycząca Alkermes wejdzie w życie na początku bieżącego roku. Ze względu na wzrastający popyt Novo Nordisk rozważa także lokalizacje nowych zakładów produkcyjnych w Europie Środkowej, lecz nie wiadomo jakie lokalizacje wchodzą w grę.

​Z kolei Boehringer Ingelheim rozbudowuje swój stary zakład produkcyjny w Grecji kosztem 120 mln euro i za 285 mln euro zaczyna budowę fabryki substancji aktywnych i leków nowej generacji w Niemczech. Ma ona zaopatrywać m.in. rynek Europy Środkowej w tym Polskę.

Zarząd firmy ogłosił, że przeznaczy 120 mln euro na rozbudowę fabryki w Koropi w Grecji w celu wytwarzania leków zarówno istniejących, jak i nowego typu, uzupełniających ofertę.

Boehringer Ingelheim stwierdził, że zwiększy produkcję opracowanego we współpracy z firmą Eli Lilly blockbustera Jardiance. Jest on stosowany w terapii cukrzycy, niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek. Firma przyspiesza też badania leków na „późnym etapie rozwoju”, tak by szybciej weszły do produkcji oraz produkcje leków, które już dobrze przyjęły się na rynku i mają swoją niszę terapeutyczną.

„Jesteśmy obecni w Grecji od 1966 roku i stopniowo rozszerzamy naszą działalność w tym kraju. Dzięki tej inwestycji rozwojowej niektóre z naszych najbardziej innowacyjnych terapii będą dostępne dla coraz większej liczby pacjentów” – stwierdził w oświadczeniu prezes zarządu Boehringer Ingelheim Hubertus von Baumbach.

Jak powiedział w trakcie oficjalnego ogłoszenia inwestycji premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, zatrudniająca obecnie 700 osób fabryka zwiększy zatrudnienie po rozbudowie „o co najmniej 110 osób”. Zakład w Koropi jest jedną ze starszych inwestycji zagranicznych w Grecji, został uruchomiony w 1975 roku i obecnie dostarcza leki na grecki rynek wewnętrzny i do 70 krajów w tym do Polski. W 2020 roku Boehringer Ingelheim planował już jego rozbudowę i automatyzację kosztem 80 mln euro, obecnie nie dość, że ten proces został skrócony, to sumę inwestycji znacznie podwyższono.

Koncern rozpoczął też drugą znaczącą inwestycję w bazę wytwórczą. Kosztem 285 mln euro budowany jest zakład wytwarzania substancji czynnych do leków i samych leków w Niemczech. Po uruchomieniu w 2026 roku będzie on dostarczał substancje aktywne i leki nowej generacji głównie do krajów Europy w tym do Polski.

(ISBiznes)