ABM: Upowszechnienie szczepienia przeciw HPV pozwoliły by uniknąć 5 tys. nowotworów rocznie

Dostępne na polskim rynku szczepionki mogą potencjalnie uchronić przed około 54% przypadków nowotworów HPV-zależnych, co w skali roku oznaczałoby w Polsce o 4,6 tysiąca nowotworów mniej – wynika z raportu „Powszechny program szczepień przeciw HPV – przewidywane skutki zdrowotne dla populacji oraz dla systemu ochrony zdrowia w Polsce” opublikowanego przez Agencję Badań Medycznych (ABM).

Przeprowadzona analiza miała na celu ocenę, jak wprowadzenie programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV może zmniejszyć obciążenie populacji Polski chorobami związanymi z tym wirusem – przede wszystkim rakiem szyjki macicy i innymi złośliwymi nowotworami HPV-zależnymi. Dostępne na polskim rynku szczepionki mogą potencjalnie uchronić przed około 54% przypadków nowotworów HPV-zależnych, co w skali roku oznaczałoby w Polsce o 4,6 tysiąca nowotworów mniej. Od 1 czerwca 2023 roku szczepionki te są dostępne bezpłatnie dla dzieci w wieku 12-13 lat w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV. Z raportu wynika, że na przestrzeni lat 1999–2020 można było uniknąć ponad 90 tys. lub 114 tys. przypadków nowotworów, gdyby wszyscy mieszkańcy Polski zostali w poprzednich dekadach zaszczepieni przeciw HPV.

Realizacja programu szczepień przeciw HPV wymaga współpracy społeczeństwa, personelu medycznego i organów decyzyjnych w systemie opieki zdrowotnej. Budowanie społecznego zaufania do szczepień jest kluczowym elementem maksymalnej redukcji zakażeń wirusem HPV w populacji Polski. Dlatego też, każdemu rodzicowi/opiekunowi zaleca się, aby skorzystał z powszechnego, bezpłatnego programu szczepień dla swojego dziecka, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych – czytamy na stronach ABM.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus), który występuje powszechnie i może być przenoszony poprzez kontakty seksualne lub kontakt skórny. Szacuje się, że ponad 80% populacji przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem HPV. Jeśli wyobrazimy sobie spotkanie 10 przyjaciółek – 8 z nich będzie zakażonych wirusem HPV przed ukończeniem 50 roku życia.

ABM zapowiada, że to pierwsza, ale nie ostatnia analiza jaką opublikuje. „Chcemy by badania własne i analizy istotne dla systemu opieki zdrowotnej były ważną częścią działalności ABM” – mówi dr Rafał Staszewski, Z-ca Prezesa ds. finansowania badań. – „To jedna z pierwszych analiz systemowych, jakie zamierzamy publikować w tym roku. Dokonaliśmy istotnej zmiany organizacyjnej wzmacniając Wydział Nauki i Ewaluacji. Chcemy by zawarte w analizach rekomendacje były także impulsem do podejmowania zmian wpływających na obszar zdrowia publicznego w Polsce. Zaczynamy od zwrócenia uwagi na problem szczepień HPV. Niezmiernie ważne jest, że mamy bezpłatne szczepienia, ale odsetek osób zaszczepionych jest bardzo niski. A wiemy jak ważne są to szczepienia w zapobieganiu raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce” – dodaje Staszewski.