Polska Liga Walki z Rakiem wzywa do walki z paleniem

SEG 2025

4 lutego, w Światowym Dniu Walki z Rakiem, Polska Liga Walki z Rakiem wzywa do zdecydowanej intensyfikacji działań ograniczających narażenie na dym tytoniowy oraz do systematycznego ograniczania ekspozycji i promocji papierosów tradycyjnych oraz nowych wyrobów nikotynowych w Polsce.

Dym tytoniowy nadal stanowi główny modyfikowalny czynnik ryzyka chorób nowotworowych w Polsce. Rak płuca jest największym zabójcą nowotworowym – według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2022 r., z powodu tego nowotworu zmarło 13 tys. Polaków i prawie 8 tys. Polek. Dym tytoniowy to nie tylko rak płuca – jest przyczyną 2/3 wszystkich zgonów nowotworowych.

Sondaż GYTS 2022, przeprowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie wykazał, że:
• 11,2% chłopców i 12,3% dziewcząt w wieku 13-15 lat pali papierosy,
• 9,7% chłopców i 10,4% dziewcząt używa podgrzewanych wyrobów tytoniowych,
• 21,2% chłopców i 23,4% dziewcząt używa e-papierosów.

Co więcej, 44,1% młodych palaczy kupiło papierosy w legalnym punkcie sprzedaży (kiosk, sklep, etc.), a 29,9% uczniów zauważyło reklamy wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży. Oznacza to, że młodzież wciąż ma łatwy dostęp do nikotyny,
a jej promocja jest obecna w codziennej przestrzeni.

Polska Liga Walki z Rakiem  wzywa do wdrożenia skutecznych rozwiązań, które ograniczą ekspozycję i promocję wyrobów nikotynowych w Polsce, w tym m.in.:

• wprowadzenia zakazu widocznej ekspozycji wyrobów zawierających nikotynę w sklepach oraz punktach sprzedaży,
• zwiększenia kontroli wieku kupujących ww. wyroby,
• wprowadzenia jednolitych opakowań (plain packaging), czyli usunięcia atrakcyjnych logotypów i kolorystyki z opakowań papierosów.

„Polska sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i powinna być przykładem najlepszych prozdrowotnych praktyk. Wiele państw UE wprowadziło już regulacje, które znacząco ograniczyły niekorzystne skutki zdrowotne palenia papierosów i używania nowych wyrobów nikotynowych; powinniśmy podążać ich śladem” – podsumowuje swój apel Liga.

Kapitał na Zdrowie