Sanofi zamierza kupić jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących leków na choroby immunologiczne. Jednocześnie spółka konsumencka koncernu poprzez papiery dłużne pozyskała istotnego inwestora finansowego.
Sanofi zawarła z biotechem Dren Bio umowę na zakup jednego z najbardziej obiecujących leków na choroby immunologiczne oznaczonego DR-0201. W tym celu zostanie przejęta spółka zależna Dren Bio zajmująca się rozwojem leku. W pierwszym etapie Dren Bio otrzyma 600 mln dolarów, zaś w miarę osiągania kolejnych etapów w rozwoju i wdrożeniu terapeutyku – kamieni milowych – suma płatności wzrośnie do 1,3 mld dolarów. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2025 roku.
Jednocześnie banki szykują operację sprzedaży długu wartości 8,65 mld euro, która ma wesprzeć zakup przez fundusz inwestycyjny Clayton Dubilier & Rice udziałów w konsumenckiej spółce koncernu. Transakcję prowadzą Goldman Sachs Group i Citigroup, które rozpoczęły proces przedmarketingowy, zaś zbieranie ofert ma się zacząć w końcu marca. Działania przedmarketingowe pozwalają instytucjom finansowym ubezpieczającym transakcję na zorientowanie się jakie jest zainteresowanie ofertą przed podaniem jej do publicznej wiadomości.
Ruch ten jest oceniany przez analityków ankietowanych przez AFP jako „odważny”, jako że wojny handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wywołały zmienność i niepewność gospodarczą po obu stronach Atlantyku. W efekcie rynek dużych transakcji handlu długiem uległ niemal całkowitemu zamrożeniu, jednak wielu inwestorów nadal chce inwestować w dobrze zabezpieczone papiery dłużne.
Jeszcze w zeszłym roku zostało udzielone Clayton Dubilier & Rice wstępne zobowiązanie sprzedaży długu przez grupę 20 banków, aby firma mogła zakupić istotną część konsumenckiej spółki Sanofi o nazwie Opella. Jednak banki musiały utrzymać dług w swoich bilansach co najmniej do końca marca z powodu zasady dotyczącej terminowych sprawozdań finansowych, która uniemożliwia im kontaktowanie się z inwestorami bez przedstawienia wystarczająco aktualnych sprawozdań.
Pakiet dłużny składa się z denominowanych w euro i dolarach kredytów lewarowanych oraz obligacji o wysokiej rentowności. Koordynatorzy sprzedaży to Citigroup, Goldman Sachs, Barclays, BNP Paribas, Morgan Stanley, Societe Generale i HSBC Holdings.
Banki podpisały zobowiązania finansowe na 5,45 mld euro pożyczki terminowej B, której walutę stanowią euro i dolary, z docelową ceną 350 punktów bazowych ponad Euribor dla komponentu euro i 325 punktów bazowych ponad SOFR dla transzy w dolarach amerykańskich. Dodatkowo istnieje jeszcze 2 mld euro finansowania pomostowego dla obligacji o wysokiej rentowności z limitami 7,5% dla obligacji euro i 8,5% dla dolarów. Banki udzielą również około 1,2 mld euro odnawialnej linii kredytowej.
Marek Meissner, ISBiznes.pl