Trwają prace nad lekami na Alzheimera

Roche prowadzi badania nad nowymi lekami biologicznymi. „Dwie cząsteczki są w późnej fazie badań. Oczekujemy, że za trzy, może pięć lat leki te pojawią się na rynku” – wyjaśnia isbzdrowie Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Jak się dowiedzieliśmy chodzi o leki dla chorych na Alzheimera. W obu przypadkach chodzi o działanie na beta-amyloidy. Pierwsza z testowanych cząstek ma zapobiegać ich powstaniu, druga – „wymiatać” już powstałe z mózgu.

Choroba Alzheimera to przypadłość mózgu, która z czasem powoduje pogorszenie pamięci, myślenia i zachowania. Blaszki amyloidowe oraz splątki neurofiblyralne stworzone z hiperfosforylowanego białka tau to charakterystyczne oznaki choroby w mózgu pacjenta z tą chorobą.

Dziś dostępne leczenie polega na poprawianiu objawów utraty pamięci i problemów z rozumowaniem. Leki mają na celu wspomaganie działania związków chemicznych w mózgu, które przekazują informacje pomiędzy komórkami. Niestety, nie powstrzymują one rozwoju choroby, a jedynie spowalniają ich postęp.

Jednocześnie w laboratoriach Roche trwają prace nad lekiem na autyzm. Jednak nadal nie można określić kiedy wejdzie on w decydującą fazę badań.