czwartek, 2 grudnia, 2021
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Vertex logo

Vertex partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Inauguracja prac Komisji ds. Polityki Narkotykowej Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej (ECECACD)

18 listopada 10:30 - 12:00

Celem debaty inauguracyjnej jest możliwość osobistego spotkania i wywiadu z przedstawicielami Komisji: byłym Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz prof. Michaelem Kazatchkine, byłym Dyrektorem Wykonawczym Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.

Konferencja prasowa w języku ANGIELSKIM

Debata inauguracyjna w formie zasiadanej konferencji prasowej dla ograniczonej ilości dziennikarzy z udziałem: Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego Prezydenta RP, przewodniczącego Komisji oraz profesora Michela Kazatchkina, byłego Dyrektora Wykonawczego Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.

W dniu 18 listopada 2021 r. w Warszawie grupa wybitnych osobistości z regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej oficjalnie zainauguruje podczas konferencji prasowej online oraz na żywo prace Komisji ds. polityki antynarkotykowej Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej (ECECACD).

Nowa komisja regionalna odpowiadać będzie za koordynację wysiłków na rzecz nowoczesnej polityki antynarkotykowej w regionie, inspirowaną dorobkiem i osiągnięciami Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej. Komisja Regionalna jest niezależnym organem, któremu przewodniczy Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP i członek Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej (pełna lista komisarzy znajduje się poniżej).

Przewodniczący oraz profesor Michel Kazatchkine przedstawią podczas konferencji prasowej w dniu 18 listopada b.r. o godz. 14.00 cele działalności i implikacje Komisji dla Polski i regionu.

W przededniu Światowego Dnia AIDS (1 XII) będzie możliwość bezpośrednio zadania pytań
i porozmawiania z przedstawicielami Komisji na miejscu.

Polityka narkotykowa a zdrowie w regionie EECCA
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz kraje Azji Środkowej borykają się z istotnymi problemami związanymi z przemytem i tranzytem nielegalnych narkotyków z Azji i Ameryki Łacińskiej, głównie do państw członkowskich UE, a także z używaniem lokalnie produkowanych syntetycznych opioidów i nowych substancji psychoaktywnych.
EECCA jest również jednym z dwóch regionów na świecie, w których liczba zakażeń wirusem HIV stale rośnie. Około połowa wszystkich nowych zakażeń wirusem HIV występuje wśród osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji (PWID). Co siódmy PWID żyje z HIV, a co trzeci jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C.
Szacuje się, że region ten zamieszkuje 3 000 000 osób zażywających narkotyki, co stanowi jedną czwartą wszystkich osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji na całym świecie. Niestety dostęp do profilaktyki i usług zdrowotnych pozostaje ograniczony. W niektórych krajach profilaktyka nie obejmuje w wystarczającym stopniu liczby osób zażywających narkotyki. Wiele krajów w regionie nadal w ogóle nie prowadzi działań profilaktycznych.

Lista członkowska komisarzy ECECACD
• Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP (przewodniczący)
• Michel Kazatchkine, były dyrektor wykonawczy Światowego Funduszu na rzecz Walki z
AIDS, Gruźlicą i Malarią, Szwajcaria
• Pavel Bém, były burmistrz Pragi, Czechy
• Vytenis Andriukaitis, specjalny wysłannik WHO na Europę, Litwa
• Elvira Surabaldiyeva, była wicepremier Kirgistanu, Kirgistan
• Andris Piebalgs, doradca prezydenta Łotwy i były komisarz ds. energii (Barroso I) i były
komisarz ds. rozwoju (Barroso II), Łotwa
• Elena Pinchuk, założycielka, Elena Pinchuk AIDS Foundation, Ukraina

Data i godzina rozpoczęcia: 18 listopada 2021, czwartek

1/ Konferencja online: godz. 10.30
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_2U9IuEaoTKGPh2YK5l6AXQ

2/ Debata inauguracyjna na żywo z przedstawicielami Komisji godz. 14.00
Miejsce: Hotel Hilton, ul. Grzybowska 63, 00-844 Warszawa, sala konferencyjna 4+6+8, piętro M2

Udział wyłącznie po potwierdzeniu akredytacji (ilość miejsc ograniczona): Monika Rzepka, m.rzepka@kwasniewskialeksander.pl, 723 774 002

Umawianie wywiadów: Monika Rzepka, m.rzepka@kwasniewskialeksander.pl, 723 774 002

 

Szczegóły

Data:
18 listopada
Godzina:
10:30 - 12:00