Mercator Medical nie planuje wypłaty dywidendy

Mercator Medical nie panuje wypłaty dywidendy z zysku za ubiegły rok, jest to spowodowane głównie inwestycjami jakie w ostatnich latach poczyniła firma. Przede wszystkim rozbudową zakładu w Tajlandii. Inwestycja kosztowała 118 mln zł.

„Kończymy nasze inwestycje i raczej w tym roku nie przewidujemy jeszcze wypłaty dywidendy” – mówił podczas konferencji prasowej Witold Kraszewski, członek zarządu ds. finansowych.
Jednocześnie dodał, że ceny lateksu się stabilizują, co powinno mieć pozytywny wpływ na marże. Dodatkowo duży pobyt na rękawice nitrylowe spowoduje, że zyski grupy będą rosły.

Z kolei prezes Wiesław Żyznowski zapowiedział, że jeszcze w lutym nastąpi uruchomienie 4 linii produkcyjnej w nowej fabryce. „W lipcu może na początku sierpnia będzie już działało łącznie 8 linii produkcyjnych i osiągniemy wtedy pełną moc produkcyjną” – dodał.

Według niego, obecnie na świecie 60% stanowią rękawice produkowane z syntetycznego lateksu, a 40% z naturalnego lateksu. „Rynek rękawic syntetycznych rośnie, a nasze moce produkcyjne nadążają za tym trendem” – podkreślał Żyznowski.

Grupa Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Produkuje także opatrunki, odzież jednorazowego użytku i odłożenia pola operacyjnego. Ma zorganizowaną dystrybucję w Czechach i na Słowacji oraz partnerów handlowych w Rosji, Bułgarii, Serbii, Gruzji, Litwie, Białorusi i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Planuje ekspansję na kolejne rynki, m.in. niemiecki i brazylijski.