Roche: W Polsce inwestujemy więcej niż zarabiamy

„Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat inwestycje firmy w Polsce w obszar R&D wyniosły ponad miliard złotych. „To ewenement wśród firm zagranicznych, bo wydajemy w Polsce więcej niż tu zarabiamy” – podkreślał Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Słowa te padły dziś (21 lutego) w ambasadzie Szwajcarii, gdzie zaprezentowano raport „Współpraca, wzrost, innowacje. 20 lat inwestycji szwajcarskich w Polsce” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą. Jak z niego wynika w ciągu ostatnich 20 lat eksport Polski do Szwajcarii zwiększył się ponad dziewięciokrotnie, a szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych około 17,5 mld zł. Pracuje w nich ponad 35 tys. osób.

Szwajcaria jest drugim po USA, największym inwestorem zagranicznym w Polsce, który nie jest członkiem Unii Europejskiej. I chociaż Szwajcaria przeciętnemu Polakowi kojarzy się głównie z czekoladą, bankami i zegarkami to od blisko 150 lat znajduje się w światowej czołówce pod względem zamożności oraz poziomu rozwoju ekonomicznego. – „Ale oczywiście trzeba pamiętać, że do rozwoju innowacyjności potrzebne są warunki. Szwajcaria takie warunki ma. Jest tam duży zakres swobód gospodarczych, niskie podatki i stabilne prawo” – dodawała Julia Patorska, główny ekonomista Deloitte, autorka raportu.

„Realny wkład w polską gospodarkę, to także współpraca z polskimi ośrodkami medycznymi i naukowymi, m.in. w ramach coraz powszechniejszych partnerstw publiczno-prywatnych” – przypomniał Janicki.

Przykładem jest Centrum Naukowo-Przemysłowe, które powstało przy współpracy z warszawskim Centrum Onkologii. To pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz. „To szansa dla polskich naukowców by włączyli się w prace nad lekami na wczesnym etapie, a także szansa dla tych pacjentów, którzy wyczerpali już wszystkie refundowane ścieżki leczenia na otrzymanie innowacyjnego leku” – wyjaśniał Janicki. – „I chociaż jego powstanie my sfinansowaliśmy to nie ma przeszkód, by także inne firmy farmaceutyczne mogą się włączyć w jego prace bez obawy, że tajemnica przedsiębiorstwa będzie złamana”.